Άνετη πρόκριση στους "4" (98-62)

Ο AΡΗΣ επικράτησε με το άνετο 98-62 επί της Κύμης και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.
Η Κύμη ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατώντας επαφή με το σκορ ενώ ο ΑΡΗΣ  προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά μόλις στο 12′, όταν ο Τσαϊρέλης έκανε το 32-21. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Κουμιώτες. Για την ακρίβεια, οι παίκτες του Πρίφτη πίεσαν ψηλά και κατέστρεψαν το επιθετικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το τέλος του ματς!

Ο Τζένκινς ήταν ασταμάτητος πίσω από τα 6μ.75 (12π., 4/4 τρίπ.) στη δεύτερη περίοδο, ο Μπάκνερ έδωσε λύσεις στην επίθεση κι έτσι ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ του 63-27, έχοντας 19/24 (79%) βολές, 13/18 (72%) δίποντα, 6/14 (43%) τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα στο πρώτο 20λεπτο. Από την άλλη πλευρά, η Κύμη είχε 16 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο σε 71-45, με επιμέρους σκορ 18-8. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ, διατήρησαν το ευρύ προβάδισμα και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62