Πικρή ήττα... (69-60)

Το πικρό ποτήρι της ήττας με 69-60 γεύτηκε ο ΑΡΗΣ στο ‘’Μελίνα Μερκούρη’’. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πλήρωσαν το κακό τρίτο δεκάλεπτο αλλά και την απίστευτη αστοχία στα τρίποντα (3 στα 32).

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 8-0 χάρη σε πόντους του Φιτζπάτρικ, όμως ο ΑΡΗΣ αφυπνίστηκε και με τρίποντα των Ντραγκίσεβιτς και Ζάρα πέρασε μπροστά με 14-16. Ο Καββαδάς διαμόρφωσε το 14-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη ισορρόπησαν τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΑΡΗ όμως να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ χάρη σε πόντους των Κάμινγκς, Καββαδά και Μπάκνερ.

Οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-36. Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι κίτρινοι έφτασαν την διαφορά στο +8 (34-42) όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η καθίζηση. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-0 ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 45-42 στα 28’. Με ένα επιμέρους σκορ 20-10 οι Κρητικοί τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 50-44.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έκανε μια προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση. Ροκάνισε την διαφορά με αντεπίθεση διαρκείας, με τον Κάμινγκς από την γραμμή των ελευθέρων βολών να μειώνει την διαφορά στον πόντο (59-58 στα 3:31). Κάπου εκεί ο Τάλτον με κρίσιμο τρίποντο στα 2 λεπτά έδωσε ψυχολογία και αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (62-58). Οι γηπεδούχο ήλεγξαν την κατάσταση κλείνοντας όλος τους διαδρόμους των παικτών του ΑΡΗ και επικράτησαν με το τελικό 69-66.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Arnold 11(1), Fitzpatrick 8(2), Talton 19(2), Γιαννόπουλος 11(3), Χριστοδούλου 11, Schaftenaar 5, Evaldas 2, Edwards 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Marble, Τσαϊρέλης 7, Jenkins 4, Cummings 12(1), Buckner 7, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Καββαδάς 18, Dragicevic 7.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60