Εύκολη νίκη στη πρεμιέρα (75-65)

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΑΡΗΣ τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Basket League 2016/17. Παρουσία 4000 οπαδών του αλλά και του θρύλου του Ελληνικού μπάσκετ Νίκου Γκάλη στις κερκίδες, ο ΑΡΗΣ επικράτησε των Τρικάλων πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 75-65.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυναμικά και πήραν γρήγορα μια διαφορά 10 πόντων (18-8) στα 2:35’’. Το δεκάλεπτο έκλεισε 28-15 με τον Μπάρλοου για τους φιλοξενούμενους (γιος του παλαίμαχου παίκτη του παοκ) να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κάμινγκς και Μαρμπλ να σκοράρουν κατά ριπάς, ενώ λύσεις έδωσαν και οι Ζάρας, Μούρτος, Καββαδάς και Ξανθόπουλος. Το ημίχρονο τελείωσε με 45-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ομάδας των Τρικάλων έφτασε να προηγείται μέχρι και με 25 πόντους διαφορά (65-40 στα 1:34’’). Στην ουσία οι κιτρινόμαυροι έσβησαν μηχανές στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να αντιδράσουν και να μειώσουν την διαφορά έως και τους 9 πόντους (72-63 στα 1:03’’). Νωρίτερα στην προηγούμενη φάση ο Σανικίτζε «τράκαρε» με τον Χότον και αποχώρησε με το φορείο υπό τις ιαχές των οπαδών του ΑΡΗ. Ο Φλιώνης με ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 75-65.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 17, Ξανθόπουλος 5, Πουλιανίτης, Φλιώνης 3, Τσαιρέλης 8, Κάμινγκς 15, Ζαρας 8, Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μπάκνερ 3, Σανικίτζε 3, Καββαδάς 11.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κάφει 9, Λίποβι 11, Μακ Μίλαν 6, Μπιρουτα 8, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 3, Μπάρλοου 16, Καλλές, Χότον 12, Βαρυτιμιάδης