"Aπόδραση" από τη Πάτρα! (64-79)

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο +27 στην τρίτη περίοδο, ωστόσο οι Πατρινοί με απίστευτη ευστοχία μείωσαν σε 59-66, αλλά ευτυχώς δεν κατάφεραν την ανατροπή κι ο ΑΡΗΣ έφυγε με το διπλό στις αποσκευές του με σκορ 64-79.
Οι παίκτες του ΑΡΗ έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους, καθώς αιφνιδίασαν και με επιμέρους σκορ 3-14 από το 2' (4-4) ως το 8' προηγήθηκαν με 7-18 κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο στο +13 (11-24).

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ίδια, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν να κρατούν τα ηνία της αναμέτρησης, διατηρώντας την προσήλωσή τους στα αμυντικά τους καθήκοντα (δέχτηκαν μόλις 7 πόντους στην δεύτερη περίοδο). Οι ορθές επιλογές στην επίθεση έδωσαν στον ΑΡΗ μια διαφορά ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (18-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επέστρεψε το ίδιο σοβαρή στο παρκέ κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους της, οι οποίοι ναι μεν βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις, αλλά ουσιαστικά δεν απείλησαν τον ΑΡΗ που στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 44-61. Ο Απόλλων, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και με οδηγό τον Μπάβτσιτς πλησίασε στο -7 (57-64, 34΄). O Κάμινγκς με 2/2 βολές έκανε το 57-66 για τον ΑΡΗ, ο οποίος βρήκε τις λύσεις από την άμυνά του και μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης προηγούμενος με 59-68, με τους Τσαϊρέλη, Σίμτσακ και Ξανθόπουλο ξέφυγε με 63-76 (39:17) κι εντέλει επικράτησε με 64-79.