Λύγισε στο ΣΕΦ ο ΑΡΗΣ (84-68)

Ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά στον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ και τελικά λύγισε με 84-68.
Οι «κίτρινοι» ήταν καλοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, αλλά έχασαν εύκολα καλάθια τα οποία θα τους βοηθούσαν να μείνουν πιο κοντά στο σκορ από το -10 του πρώτου μισού. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στην τρίτη περίοδο και ο Δημήτρεης Πρίφτης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, χρησιμοποιώντας αρκετά και τους Πουλιανίτη, Καραθανάση, Δήμα, ενόψει και του σαββατιάτικου αγώνα με το Ρέθυμνο.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και ήταν μπροστά με 2-5 και 7-11. Λαφαγιέτ και Σλούκας βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ισορροπήσει το ματς και το δεκάλεπτο έληξε 17-17.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος του ΑΡΗ και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, ενώ ήταν εύστοχοι και έξω από τα 6.75 για να κάνουν το 27-21. Οι «κίτρινοι» έμειναν κοντά (32-28 στο 16') αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός με σερί 6-0 πήρε διαφορά
10 πόντων (45-35, Λαφαγιέτ 11, Πρίντεζης 9 – Βεζένκοφ 12, Πάσαλιτς 8).
Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο και μετέτρεψε το 52-41 σε 67-46 με τους Πέτγουεϊ, Ντάνστον να σκοράρουν, πριν το 67-49 του 30'.
Με τον Ριντ να σκοράρει ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 69-57 με επιμέρους 2-8 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 9-2 (78-59). Ο Άρης δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και το ματς έληξε στο 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 15 (3), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης, Ντάρντεν 7, Σλούκας 8 (2), Λαφαγέτ 14 (3), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2τρ., 5ασ.), Δήμας, Ριντ 11, Τόμας 12 (1τρ., 7ρ., 4ασ.), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2 (8ρ.), Μούρτος, Αντεγκμπόγιε 11 (1).

πηγή : basketplus.gr