Με το μυαλό στον τελικό (69-55)

Ένας ΑΡΗΣ που ήταν εμφανώς χαλαρός και προσεκτικός ενόψει του τελικού του Σαββάτου, ηττήθηκε με 69-55 από τον Ολυμπιακό, που παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τις τελευταίες μέτριες εμφανίσεις του.

Παρουσία του Νίκου Λάσκαρη στην κερκίδα, ο ΑΡΗΣ κατάφερε στο πρώτο πεντάλεπτο να κοντρολάρει τον ρυθμό του αγώνα, με τον Καββαδά να δίνει λύσεις και να κρατά το σκορ στο 9-9. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και με ένα σερί 11-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20-9. Ο Γιάννης Αθηναίου αύξησε το σερί σε 13-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον ΑΡΗ να αντιδρά και να πλησιάζει στο 22-19. Οι Γκριν και Μάντζαρης ανέλαβαν δράση και έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +12 (31-19), με το ημίχρονο να τελειώνει 40-21.

Ο ΑΡΗΣ εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένος στην τρίτη περίοδο, καθώς βγάζοντας ενέργεια στην άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις από τους Κάμινγκς και Τζένκινς μείωσε το σκορ στο 48-39 (27'). Οι Πειραιώτες χτύπησαν με τον εκπληκτικό σήμερα Μιλουτίνοφ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-21. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και να γνωρίζει την ήττα με 69-55.

Το μυαλό όλων στον ΑΡΗ είναι στον ιστορικό τελικό της 18ης Φεβρουαρίου όπου οι κιτρινόμαυροι θα διεκδικήσουν τον πρώτο τους τίτλο μετά από 13 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55

ΟΣΦΠ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 3, Γουότερς 2, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοβ 9, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 10 (2), Κάμινγκς 12 (1), Μούρτος, Καββαδάς 13, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Ζάρας 5 (1), Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 9 (1), Τζάκσον 4.