Τεράστια νίκη και 2-1 (84-74)

Πιάνοντας εκπληκτική απόδοση, ο ΑΡΗΣ παρά τις πολλές απουσίες (Νέιμικ, Αντεγκμπόγιε, Σίμτσακ, Καραθανάσης) και το άδειο, λόγω τιμωρίας, «Nick Galis Hall», κέρδισε τον Ολυμπιακό με 84-74 και μείωσε σε 2-1 την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα μας βρέθηκε σε μεγάλη μέρα επιθετικά και μπλόκαρε τον αντίπαλο με τις άμυνες ζώνης στην άμυνα, υποχρεώνοντάς τον σε 6/34 τρίποντα. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έκανε μεγάλο ματς με 28 πόντους, ο Κώστας Χαρίσης πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά σήμερα δεν υπήρχε παίκτης του ΑΡΗ που να υστέρησε.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 7-0 και 20-14, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 34-34, όμως Βεζένκοφ και Χαρίσης κράτησαν τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με 44-37.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Τόμας και Βεζένκοφ ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +13 (50-37) και με τον τελευταίο να σκοράρει κατά ριπάς, ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (61-45). Ο Ολυμπιακός με σερί 0-8 έκλεισε την ψαλίδα στους 8 στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57), αλλά οι δυνάμεις του ΑΡΗ δεν είχαν εξαντληθεί.

Ο εκπληκτικός Χαρίσης κράτησε τον ΑΡΗ σε διψήφια διαφορά (71-60). Το μόνο που κατάφερε ο αντίπαλος ήταν να μειώσει στους 8 πόντους (79-71), πριν το τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (1τρ., 4ασ.), Τσιάρας 2 (4ρ., 3ασ.), Δήμας, Ριντ 5 (4ρ., 2ασ.), Τόμας 12 (2τρ., 7ρ., 6ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17 (3/4β., 7/10δπ., 8ρ., 2ασ.), Βεζένκοφ 28 (7/11β., 6/10δπ., 3/6τρ., 6ρ., 2ασ.), Μούρτος 8 (7ρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 11, Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ 8 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3), Κατσίβελης.