Άνετη νίκη και ρεκόρ! (83-68)

Θετικό ήταν το τελείωμα της κανονικής περιόδου, με τον ΑΡΗ να επιβάλεται με απόλυτη ευκολία επί του Κολοσσού με 83-68 , μπροστά σε περίπου 4000 οπαδούς του.
Ο ΑΡΗΣ έτσι έφτασε τις 20 φετινές νίκες, επίδοση ρεκόρ εδώ από το 1992 και μετά, ενώ το 11-2 εντός έδρας είναι ακόμη μία αξιοθαύμαστη επίδοση που θυμίζει παλιούς καλούς καιρούς.

Γουότερς, Μούρτος, Πελεκάνος, Γουάιτ, Χάγκινς. ήταν η αρχική πεντάδα του Άρη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 28-21. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μέχρι το πέμπτο λεπτό ότνα προηγήθηκαν με 7-8. Ο ΑΡΗΣ όμως με ένα μικρό ξέσπασμα πέρασε μπροστά με 14-8 και έδειξε ποιός επρόκειτο να είναι το αφεντικό του αγώνα! Με προσωπικό ρεσιτάλ του Ζάρα (9π.) και των Κοέν (5π.) και Χάγκινς (5π.) ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στο +7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και γρήγορα έφτασαν τη διαφορά στο +12 (37-25). Ο Ζάρας εξακολούθησε να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι, ενώ ο Πρίφτης άρχισε να δίνει χρόνο στους υπόλοιπους παίκτες με συνεχόμενες αλλαγές. Στο 15′ είχαν ήδη αγωνιστεί οι ένδεκα από τους δώδεκα παίκτες του ΑΡΗ. Η διαφορά έφτασε τελικά στο +14 με τελικό σκορ ημιχρόνου το 45-31.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΑΡΗ, όπως άλλωστε και στο ματς στο Ρέθυμνο. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 και σύντομα μείωσε τη διαφορά στους +4! Ο ΑΡΗΣ σκόραρε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο μετά από σχεδόν 4 λεπτά παιχνιδιού!! Με δύο προσωπικές προσπάθειες και αντίστοιχα καρφώματα του Γουάιτ ο ΑΡΗΣ ανάσανε και πάλι στέλνοντας τη διαφορά και πάλι στο +9 και έκοψε τον βήχα στους φιλόδοξους φιλοξενούμενους! Το παιχνίδι συνέχισε στον ρυθμό του πρώτου μέρους, με τον ΑΡΗ να κρατάει με ευκολία τη διαφορά από το +9 μέχρι το +14. Το δεκάλεπτο έληξε με 64-52 υπέρ του ΑΡΗ. Στο δεκάλεπτο αυτό διακρίθηκε και ο Μούρτος.

Στο τελευταίο μέρος όλα είχαν κριθεί ήδη από τα πρώτα λεπτά. Η διαφορά έφτασε και στο +20 (77-57) με τον ΑΡΗ πλέον να αποδίδει ωραίο και θεαματικό μπάσκετ. Χρησιμοποιήθηκε και ο Τάσος Δήμας, ο μόνος που δεν είχε χρόνο συμμετοχής και δεν τον βλέπουμε συχνά φέτος να αγωνίζεται. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το ενδιαφέρον να εχει μείνει μόνο στο ποιό θα είναι το τελικό σκορ του αγώνα. Τελικά ο ΑΡΗΣ νίκησε με