Πέρασε και από το Ρέθυμνο! (83-88)

Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Ρεθύμνου στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» της ομόνυμης πόλης με 83-88 και εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση, η οποία του δίνει προβάδισμα με το πλεονέκτημα έδρας, σχέση με τους διώκτες του.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 17-17. Το δεύτερο μέρος έδωσε προβάδισμα στον ΑΡΗ, ο οποίος είχε αρκετές εύστοχες προσπάθειες στα σουτ τριών πόντων, με τη μέγιστη διαφορά σε αυτό το σημείο να φτάνει τους 11 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με το 40-47!

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με ένα 10-0 κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν με 50-47 στο 23′. Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι πήγαινε κυριολεκτικά πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 60-61 με τους κιτρινόμαυρους να έχουν αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Το τελευταίο μέρος είχε σκαμπανεβάσματα, στη διακύμανση του σκορ. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε να κυνηγά τον αντίπαλο και να αναγκάζεται να καλύψει μικρές διαφορές στο καλάθι και τριών πόντων. Εντούτοις κατάφερε να διατηρήσει μία σχετική ψυχραιμία και να πάρει το παιχνίδι με 83-88, τη στιγμή που το Ρέθυμνο έκανε τρία σημαντικά λάθη στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88

ΡΕΘΥΜΝΟ: Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάροου 14 (1), Στόουν 8 (1), Κάρτερ 15 (7ρ.), Ντελινινκάιτις 9 (3), Μάντεν 15 (6ρ., 3ασ.), Σάφτεναρ 11, Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 15 (6/9β., 3/4δπ., 1/3τρ., 13ρ., 3ασ., 2κοψ.), Γουότερς 10 (6ασ.), Χάγκινς 4, Μούρτος 5 (1), Μακ Νιλ 13 (7/8β., 3/7δπ., 0/4τρ., 5ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος (3ασ.), Πελεκάνος 14 (1/1δπ., 4/5τρ., 4ρ.), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 12 (4/7τρ.), Κοέν 2, Σίμτσακ 13 (3/4β., 5/5δπ., 4ρ.).