6η θέση και... Πανιώνιος

Στη τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Κολοσσού με 82-99 στο
«Βενετόκλειο» και σε συνδυασμό με τη νίκη του Πανιωνίου επί του Ικάρου οι «κίτρινοι» τερμάτισαν στην 6η θέση.

Αυτό σημαίνει ότι ο ΑΡΗΣ θα αντιμετωπίσει στα πλεί-οφ τον Πανιώνιο με μειονέκτημα έδρας, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται τη Τρίτη (21/05) στη Νέα Σμύρνη. (σημ. η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις 2 νίκες)
Το καλό ξεκίνημα του ΑΡΗ στο παιχνίδι (6-12) δεν είχε συνέχεια με τον Κολοσσό να ισορροπεί και να παίρνει προβάδισμα στο 6' με 17-14.
Η εικόνα του δεκαλέπτου δεν άλλαξε βρίσκοντας τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 28-26.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και τα κατάφερε (παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Όσμπι) ισοφαρίζοντας αρχικά σε 36-36 και στη συνέχεια στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου με επί μέρους σκορ 9-14 «κλείνοντας»
το ημίχρονο στο +6.
Το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε παράσταση για έναν ρόλο με τον ΑΡΗ να «χτίζει» τη νίκη (52-62, 25') και 59-74 στο 30'.
Στη τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός μείωσε στο 35' μέχρι και στους 9 πόντους (71-80), όμως ο ΑΡΗΣ μην αφήνοντας κανένα περιθώριο έφτασε τη διαφορά στο +18 (72-90, 37') «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Αξιοσημείωτο της νίκης η εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα (16/28)

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 44-50, 59-74, 82-99

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 3, Κουμπούρας 4, Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Αυγενικός, Καλαμπόκης 10, Κουκουλάς 16, Ματσαμάς 4, Νάτζφεϊ 9, Λάνγκφορντ 8, Κάπελαν 4, Όσμπι 18

AΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 11, Χαντ 18, Πελεκάνος 16, Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 7, Καραποστόλου 11, Χαρίσης 15, Ν. Μποχωρίδης 3, Μούρτος 2, Βεργίνης 7, Δήμας 6, Τσακαλέρης