Mε ψηλά το κεφάλι (74-67)

Ο ΑΡΗΣ αν και πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις γνώρισε την ήττα στην Αθήνα από τον Πανιώνιο με 74-67 και αποκλείστηκε από τη σειρά των πλέι οφ με ψηλά το κεφάλι τερματίζοντας στην 6η θέση του πρωταθλήματος.
Οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να χτυπήσουν το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο πεντάλεπτο με 10-17, όμως στη συνέχεια ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις μειώνοντας με το τέλος της περιόδου στον πόντο (23-24).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε σχετική ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων, ο ΑΡΗΣ δεν κράτησε τη «φρεσκάδα» του καλού
ξεκινήματος με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ στο 17' (37-29) και στο 20' (40-37).
Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε δραματικά με τον Πανιώνιο να κρατάει ένα σταθερό προβάδισμα 3-5 πόντων  (51-48, 25') και (58-54, 30').
Ο ΑΡΗΣ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα έδωσε όλα, μείωσε αρχικά στο 33' (61-60) και στο 35' βρέθηκε στο +3 (61-64).
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «κίτρινοι» έχουν τη ψυχολογία να πετύχουν την ανατροπή και να πάρουν τη πολύτιμη νίκη ήρθε η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης με τον Πανιώνιο να παίρνει και πάλι κεφάλι στο 38' (67-66).
Στα τελευταία 2 λεπτά χάθηκαν σημαντικές επιθέσεις για τον ΑΡΗ, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη ψυχραιμία τους και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα με 74-67.
Ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα σ'αυτή τη σειρά των αγώνων με τον Πανιώνιο, η ομάδα σίγουρα έχει μέλλον και πλέον με σωστό προγραμματισμό και κάποιες προσθήκες στο ρόστερ οι «κίτρινοι» μπορούν να εμφανιστούν στη νέα αγωνιστική περίοδο ακόμα πιο ανταγωνιστικοί.

Τα δεκάλεπτα: 23-24 40-37, 58-54, 74-67

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5, Αθηναίου 3, Κις, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18, Καββαδάς 3, Παππάς 17, Αγραβάνης, Μπούκερ 11

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8, Πελεκάνος 10, Βεζένκοφ, Τσιάρας 10, Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3, Βεργίνης 12, Τσακαρέλης 2