Ήττα στις λεπτομέρειες (80-79)

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στη Νέα Σμύρνη όμως τελικά δεν κατάφερε να «αποδράσει» με το πολύτιμο ροζ φύλλο του αγώνα που θα του έδινε το αβαντάζ της έδρας στη σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ.
Η ήττα ήρθε στις λεπτομέρειες στη παράταση μετά από συγκλονιστική εξέλιξη του αγώνα.
Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 0-8, όμως ο Πανιώνιος με βολές και 3 τρίποντα κατάφερε να κλείσει τη περίοδο στο +3 (16-13).
Η εικόνα του ΑΡΗ άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο προς το χειρότερο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «χτίζουν» διαφορές (32-18, 17') και (38-26) με το τέλος του ημιχρόνου.
Στο 22' η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή τους 17 πόντους (45-28) και ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΑΡΗΣ είχε ήδη εγκαταλείψει το παιχνίδι ήρθε η αντεπίθεση διαρκείας από τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου.
Η διαφορά σταδιακά κατέβηκε κάτω από τους 10 πόντους, στο 28' (45-38) και λίγο αργότερα στους 8 (51-43).
Στο 36' ο ΑΡΗΣ πλησίασε στους 3 πόντους (60-57) ενώ ένα λεπτό πρίν το τέλος του αγώνα το ταμπλό έδειχνε το «ισχνό» προβάδισμα του Πανιωνίου (64-63).
Στα τελευταία -μέχρι εκείνη την ώρα- δραματικά δευτερόλεπτα ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με λει απ του Πάσαλιτς στέλνοντας την αναμέτρηση στη παράταση.
Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο ψύχραιμα και δυνατά με τον ΑΡΗ να μένει πίσω στο σκορ και μάλιστα με διψήφια διαφορά (77-67), όμως και πάλι οι «κίτρινοι» δεν είχαν πεί τη τελευταία τους λέξη.
Με σερί 2-9 ο ΑΡΗΣ πλησίασε στους 3 πόντους, όμως δεν κατάφερε ποτέ να ολοκληρώσει τη ολική ανατροπή παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε γνωρίζοντας πικρή ήττα στο τέλος.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων τη Πέμπτη (23/05, 19:30) στο «Nick Galis Hall» με τον ΑΡΗ να θέλει να εκμεταλευτεί τη δύναμη της έδρας και να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-26, 51-43, 66-66  παρ.80-79

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 2, Αθηναίου 1, Κις 8, Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 14, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς, Παππάς 28, Παππάς 28, Αγραβάνης 1, Μπούκερ 7

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 16, Χαντ 9), Πελεκάνος 17, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 11, Καραποστόλου, Χαρίσης 13, Μποχωρίδης 5, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 4, Δ