Σπουδαίο διπλό και τετράδα (66-69)

Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαίο διπλό στο Ρέθυμνο με 66-69 και κατέλαβε την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου, για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια!

Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, αλλά ο ΑΡΗΣ κράτησε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα (7-2), όμως ο ΑΡΗΣ με ευστοχία έξω από τα 6.75 πέρασε 8-10. Το Ρέθυμνο AEGEAN με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ απάντησε με σερί 7-0 (15-10) και το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 20-17.

Ο ΑΡΗΣ βελτίωσε την άμυνά του στη δεύτερη περίοδο και με τον Νέιμικ να προκαλεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα πέρασε με 26-31 στο 15′. Η ομάδα μας συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και έκλεισε το ημίχρονο στο 28-38, με επιμέρους 8-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετρώντας 11/16 δίποντα και 11 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +13 (28-41) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και οι Κρητικοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, με σερί 6-0 (34-41). Όμως η ομάδα μας βρήκε επιθετικές λύσεις και συνεχίζοντας να είναι πολύ αποτελεσματική στα μετόπισθεν, έφτασε τη διαφορά ξανά στους 12 πόντους (42-54), πριν το 44-54 του 30′.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε διψήφια διαφορά ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (48-58). Με τρίποντο του Πάσαλιτς και καλάθι του Νέιμικ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κράτησε διαφορά ασφαλείας (54-64). Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε έκαναν το 59-68, αλλά οι Κρητικοί έίωσαν σε 66-68 στα 24» πριν από το τέλος. Ο Νέιμικ με 1/2 βολές έγραψε το 66-69 και ο Φαγιέ αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 28-38, 44-54, 66-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN: Σχίζας, Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 8 (10ρ.), Κάουνσιλ 8 (1), Άλεν, Καλαμπόκης 18 (3), Φαγιέ 15 (11ρ.), Σίννης, Χίλαρης 2, Κράβιτς 2, Χόλις 11.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 6 (2/6δπ., 9ασ.), Ριντ 2, Τόμας 11 (5ρ., 2ασ.), Χαρίσης 6 (3ρ.), Βεζένκοφ 17 (7/10δπ., 2/5τρ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.), Νέιμικ 12 (2/5β., 5/8δπ., 4ρ., 2κοψ.), Μούρτος 2 (5ρ.), Σίμτσακ 2 (5ρ., 2ασ.), Αντεγκμπόγιε 11 (1/2β., 2/4δπ., 2/5τρ.).