Υγιεινός περίπατος στο Ισραήλ (53-85)

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν δεδομένη πριν τον αγώνα, κάτι το οποίο επαληθεύτηκε και στο σημερινό παιχνίδι. Ο ΑΡΗΣ ο οποίος στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μιχάλη Τσαιρέλη λόγο τραυματισμού στην μέση, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Ισραηλινών που καιγόταν για την νίκη.

Ο ΑΡΗΣ εκμεταλλεύτηκε τα απανωτά λάθη των γηπεδούχων, οι οποίοι μπήκαν αγχωμένοι στο γήπεδο και φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, αφού εκτός από το 2-2 που σημειώθηκε στα 1:33, ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ήδη από το 5ο λεπτό η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (2-12) ενώ οι Ισραηλινοί ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με μόλις 2/11 δίποντα (18.1%). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη σε πόντους των Νας, Μπέργκοβιτς και Γκέιτς έκαναν ένα επιμέρους 21-21 ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 27-40.

Φυσικά ο
ΑΡΗΣ δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι. Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, ο Μπάκνερ έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (31-52 στο 4:15) ενώ χάρη στους 11 συνεχόμενους πόντους του Τζέκινς ο ΑΡΗΣ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 42-66 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον τυπική διαδικασία. Ο ΑΡΗΣ διεύρυνε το σκορ, με την υπέρ του διαφορά να φτάνει έως και το +37. Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Δημήτρη Φλιώνη και Βασίλη Χριστίδη με τον δεύτερο να πετυχαίνει τον πρώτο του ευρωπαϊκό πόντο στα 55’’.

Έτσι με αυτή την νίκη ο
ΑΡΗΣ φτάνει τις 3 νίκες σε 3 αγώνες και υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Δευτέρας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85

ΙΡΟΝΙ ΝΑΧΑΡΙΓΙΑ: Φάουστ 10, Γκειτς 6, Μπραουν 6, Ναβαρο 3, Νας 9, Μπέρκοβιτς 6, Μπερ Άβεν 10, Νεστερνκο, Κοεν, Ντουγκλας 3, Γκιολντέμπρα

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 14, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 5, Τζέκινς 22, Κάμινγκς 13, Ζάρας 3, Χριστίδης 1, Μούρτος 1, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 8, Ντραγκίσεβιτς 10