Κατώτερος των περιστάσεων...(62-65)

Την ήττα στο Αλεξάνδρειο γνώρισε ο ΑΡΗΣ από την Μονακό με 62-65. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάλεψαν στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουν  το ματς  όμως οι Γάλλοι αποδείχθηκαν μεγάλο εμπόδιο για τους κίτρινους.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε νωθρά στο πρώτο ημίχρονο στο παρκέ. Η αστοχία στα τρίποντα (3/16) και στις ελεύθερες βολές (3/8), σε συνδυασμό με την κακή άμυνα μέσα στη ρακέτα (20 πόντους η Μονακό) δεν επέτρεψαν στον
ΑΡΗ να πλησιάσει την -ανώτερη σε εκείνο το σημείο- Μονακό. Οι Γάλλοι στα πρώτα 8 λεπτά πέρασαν μπροστά με 10-16 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 12-21. Ο Άρης στην συνέχεια ισορρόπησε το ματς για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 30-37.

Στην Τρίτη περίοδο εμφανίστηκε ένας διαφορετικός και αισθητά βελτιωμένος
ΑΡΗΣ.  Λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου ο  Φοφανά αποβλήθηκε με 5ο φάουλ πάνω στον Μπάκνερ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο. Ο ΑΡΗΣ προσπέρασε στο σκορ με 41-38 στα 36’, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 47-46. Η έλλειψη ενός ψηλού κάτω από την ρακέτα έδωσε την δυνατότητα στους Γάλλους με ένα σερί 7-0 να προσπεράσουν 47-53 στα 32’. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Κάμινγκς 2 λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε 60-60, όμως Ο Αμπουντού με τρίποντο 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε αέρα 4 πόντων στους Γάλλους (60-64).

Οι Γάλλοι πήραν την νίκη με 62-65 φτάνοντας στις 6 νίκες, ενώ οι παίκτες του Πρίφτη που αποδοκιμάστηκαν έντονα, έφτασαν τις 3 συνεχόμενες ήττες μπαίνοντας σε μπελάδες όσο αφορά την βαθμολογία στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-37, 47-46, 62-65

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαιρέλης, Τζένκινς 20, Κάμινγκς 17, Ζάρας 4, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 15, Ντραγκίσεβιτς 2

ΜΟΝΑΚΟ: Μποστ 13, Ράιτ 8, Σι 4, Γκλάντιρ 5, Αμπουντού 9, Ρίγκοτ 2, Φοφανά 2, Κανερ-Μεντλι 3, Ουατταρά 13, Μπράιαντ 6