Νικητής ο ΑΡΗΣ στην Λευκάδα (69-79)

Ένας διαφορετικός από ότι είδαμε μέχρι σήμερα ΑΡΗΣ, έφυγε νικητής από την Λευκάδα με 69-79. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σήμερα ήταν εύστοχοι (14/27 2π, 15/32 3π) και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στο ΚΓΔ Λευκάδας.

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τζένκινς, Κάμινγκς, Μούρτο, Μπάκνερ, Ντραγκίσεβιτς ενώ οι νησιώτες άρχισαν με τους Σκοτ, Μπασάμπε, Ντόμπλας, Τσαλδάρη και Ουέλς.

Οι κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων και πήρανε από πολύ νωρίς διαφορά στον αγώνα. Ήδη πριν το τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά πόντων (10-21 στα 1:52’’). Χαρακτηριστικό της ευστοχίας των παικτών του ΑΡΗ είναι τα 11 τρίποντα που πέτυχαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο (γεγονός που έρχεται σε αντίθεση με την αστοχία που χαρακτηρίζει φέτος τους παίκτες του ΑΡΗ).

Στην Τρίτη περίοδο οι παίκτες του ΑΡΗ υπέπεσαν σε αρκετά φάουλ (10 συνολικά) δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους να διατηρηθούν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης, μέσω των 13 ελεύθερων βολών που εκτέλεσαν στο διάστημα αυτό. 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Τσαλδάρης με τρίποντο κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (61-70) όμως σε κανένα σημείο δεν κινδύνεψε ουσιαστικά. Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την 4η νίκη του σε 8 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 5, Μπασάμπε 19, Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 11, Ουέλς 17, Δεμερτζής, Ψαθάς 6, Ρόμπινσον 9

ΑΡΗΣ: Τζένκινς 19, Κάμινγκς 19, Μούρτος, Μπάκνερ 8, Ντραγκίσεβιτς 5, Μαρμπλ, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τσαιρέλης, Ζάρας 10, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10