Βαριά ήττα στο πριγκιπάτο! (80-66)

Κάνοντας κάκιστο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από την Μονακό με 80-66, κλείνοντας έτσι με ήττα τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του Basketball Champions League. Πλέον οι κίτρινοι περιμένουν την κλήρωση για την νοκ αουτ φάση που θα τους δώσει την δυνατότητα να πάρουν ένα εισιτήριο για την φάση των 16 της διοργάνωσης.

Η Μονακό ξεκίνησε τον αγώνα βρίσκοντας λύσεις από τον Κάνερ-Μέντλεϊ (12-9, 5'), ωστόσο η απάντηση η είσοδος του Ζάρα στο παρκέ ήρθε να αποκαταστήσεις την τάξη και με και πέντε σερί πόντους του έφερε το σκορ στο 12-14 (5:30''). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΑΡΗ να προηγείται 18-23.

Ο Τσαϊρέλης με τρίποντο έγραψε το 18-26, ωστόσο ο τραυματισμός του Κάμινγκς (ο Ντέιβις τον χτύπησε δυνατά στο πρόσωπο και αποχώρησε αφού πρήστηκε κάτω από το αριστερό μάτι) έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στην διεκδίκηση του ματς (24-26, 12'). Οι παίκτες του Πρίφτη επανήλθαν και εκμεταλλεύτηκαν τον Καββαδά για το 26-35 (15').

Όμως στο υπόλοιπο μισό της δεύτερης περιόδου ως την ανάπαυλα ο ΑΡΗΣ ήταν επιθετικά ανεπαρκής με εξαίρεση ένα καλάθι του Τζάκσον. Έτσι οι «κίτρινοι» δέχτηκαν επιμέρους 12-2 και βρέθηκαν στο -1 στα αποδυτήρια (38-37).

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μετά το τρίποντο του Κάμινγκς (38-40) δέχτηκε σερί 10-0 (48-40), ενώ μετά το καλάθι του Τζάκσον που μείωσε σε 51-47 ο Ουαταρά ανέλαβε δράση και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την Μονακό (60-49, 28')!

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μαζέψει λίγο την κατάσταση ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, που έκλεισε στο 60-54. Η έλλειψη συγκέντρωσης κόστισε στον ΑΡΗ, που γρήγορα βρέθηκε στο -12 (68-56, 32') και από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να επιστρέψει κάτω από -10 (68-58), την ώρα που οι γηπεδούχοι με τον Ουαταρά και τον Μποστ έφτασαν στο +17 (75-58, 37'), πριν το τελικό 80-66, που τους έδωσε τη νίκη και την σφραγίδα πρωτιάς στον όμιλο (12-2).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-37, 60-54, 80-66.