Ήττα-ΣΦΑΓΗ!! (95-94)

Απίστευτη ήττα-σφαγή γνώρισε ο ΑΡΗΣ από την Μπάνβιτ. Οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια στην τελευταία φάση που έκρινε τον αγώνα του ΑΡΗ με την Μπάνβιτ με αποτέλεσμα το ματς να λήξει ισόπαλο 80-80 και να οδηγηθεί στην παράταση.
Εκεί οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκα με απίστευτο buzzer beater (95-94), αν και επέστρεψαν από το -8, 50" πριν από το τέλος.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε ανεπιτυχώς στα πρώτα λεπτά να βρει ρυθμό. Το περιφερειακό παιχνίδι «έβγαινε», αλλά τα λάθη ήταν πολλά, ενώ ο Βίντμαρ αποτελούσε αξιόπιστη λύση για την Μπάνβιτ στη ρακέτα (13-6, στο 7'). Γιάνκοβιτς και Ζάρας έδωσαν «ανάσα» για το 15-12, αλλά οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι με τους ψηλούς τους (21-16, στο 10').

Τα λάθη συνεχίζονταν (10 στο 14') και η Μπάνβιτ έφτασε σε διψήφια απόσταση με τον Κορκμάζ να έχει μπει στην εξίσωση (31-20, στο 14'). Ο Ντραγκίτσεβιτς το πήρε πάνω του και με συνεχόμενους πόντους «μάζεψε» την κατάσταση, μειώνοντας σε 33-30. Το σκηνικό δεν άργησε να αλλάξει ξανά. Οι Τούρκοι συνέχισαν να πηγαίνουν με μεγάλη συχνότητα στις βολές (19 έναντι 1 στο α' ημίχρονο), ο
ΑΡΗΣ έκανε κι άλλα λάθη και ο Κορκμάζ «έγραψε» το 43-32, πριν το ημίχρονο κλείσει με την ελληνική ομάδα στο -7 (45-38).

Οι παίκτες του
ΑΡΗ εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ της Μπάνβιτ, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, και μείωσαν με τον Τζένκινς σε 45-43. Το ματς είχε πλέον έρθει στα μέτρα των «κιτρινόμαυρων» και ο Καββαδάς ισοφάρισε σε 52-52. Με δύο δύσκολα τρίποντα οι Τούρκοι «ξεκόλλησαν» και μπήκαν με προβάδισμα (62-57) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Κάμινγκς ο
ΑΡΗΣ μείωσε σε 66-62, ενώ ο Τζένκινς κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά με δύο καλάθια για το 67-66. Το ματς έγινε θρίλερ και ο Κάμινγκς ισοφάρισε σε 70-70, 4' πριν από τη λήξη. Ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα με τρίποντο (73-75, στο 38') και ο ΑΡΗΣ ενήργησε σωστά κάνοντας φάουλ στον εξαιρετικά άστοχο Βίντμαρ (3/12 βολές). H Mπάνβιτ έμοιαζε να τα έχει χαμένα και ο ΑΡΗΣ μπήκε με αβαντάζ πέντε πόντων (73-78) στα τελευταία 50". Ο Κούλιγκ μείωσε, ο Ζάρας αστόχησε και ο Θίοντορ πήγε στις βολές 14" πριν από τη λήξη γράφοντας το 77-78. Ο Τζένκινς απάντησε για το 77-80, ο Θίοντορ έχασε επίτηδες μία βολή (78-80) και ακολούθησε φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του ΑΡΗ. Το τελευταίο σουτ ήταν για την Μπάνβιτ και ο Όρελικ ισοφάρισε σε 80-80 παίρνοντας και το φάουλ. Η βολή όμως ήταν άστοχη και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί συνέβησαν απίστευτα πράγματα. Η Μπάνβιτ ήταν έτοιμη για εύκολη νίκη (93-85, 50" πριν τη λήξη), ο
ΑΡΗΣ έκανε επική ανατροπή και πέρασε μπροστά. Ωστόσο, ο Όρελικ ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής γράφοντας το τελικό 95-94 με buzzer beater.