Αυτοκρατορική «φάπα»! (62-57)

Στο ντέρμπι της... 2ης αγωνιστικής στο εξ'αναβολής παιχνίδι ανάμεσα στον ΑΡΗ και τον παοκ, οι αγώνες κερδίζονται μόνο μέσα στο παρκέ και όχι με μεθοδεύσεις, πισωγυρίσματα και παρασκηνιακά...
Αυτοκρατορική «φάπα» στον φιλοξενούμενο παοκ στο κατάμεστο απο 5.500 φίλους του της ομάδας που κατέκλυσαν απ'άκρη σ'άκρη το «Nick Gallis Hall» και νίκη με 62-57.
Ο ΑΡΗΣ αν και ξεκίνησε νευρικά και νωχελικά το παιχνίδι (0-7), βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και ισορρόπησε γρήγορα τη κατάσταση «κλείνοντας» τη περίοδο στο μόλις -1 (19-20). Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες βρίσκονταν και πάλι κοντά στο σκορ και ο ΑΡΗΣ με πρωταγωνιστή τον Ρίντ που έδωσε καλάθια στην ομάδα του οι «κίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια στο +2 (29-27).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ πάτησε γκάζι φτάνοντας στο +7 δυο φορές (34-27 και 45-38), όμως οι φιλοξενούμενοι με την ανοχή της διαιτησίας και αρκετές λάθος επιλογές των «κιτρίνων» πάντα έφταναν κοντά στο σκορ (48-45).
Στη τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 58-48 στο 34' και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, οι ίδιοι οι γηπεδούχοι έδωσαν το δικαίωμα στον... πεθαμένο να ελπίζει. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 πόντους (60-56), όμως ο ΑΡΗΣ έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή μένοντας απόλυτα ψύχραιμος και
συγκεντρωμένος μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, δίνοντας τη χαρά στον κόσμο του να πανηγυρίσει μια ακόμα νίκη επί του αιωνίου του πελάτη...
Στο «Nick Gallis Hall» βρέθηκε και ο Νίκος Γκάλης που παρακολούθησε το παιχνίδι από τις θέσεις των επισήμων, ενώ κατά την είσοδο του επικράτησε πραγματικός πανζουρλισμός με συνθήματα με τ'όνομα του. Ο ΑΡΗΣ μετά καί από αυτή τη νίκη «εγκαταστάθηκε» (και με διαφορά από τον πέμπτο) στη πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3, Ριντ 16, Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης (2:58), Βεζένκοφ 11, Νέιμικ 7, Μούρτος 7, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγε 11

παοκ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12), Λιάπης (00:17), Κάρτερ 11, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 9, Βον 11, Σαλούστρος 4