Άλωσε το «κρατικό» ο Αυτοκράτορας!!!

Μετά τη νίκη στο «Nick Galis Hall» o ΑΡΗΣ επικράτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά του παοκ, στο «κρατικό» της Πυλαίας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ γρήγορα και στην πρώτη περίοδο έχανε με 21-15.

Στη δεύτερη περίοδο ισορρόπησε το παιχνίδι, πλησίασε στο σκορ, πιέζοντας από τα σουτ της περιφέρειας, όπως και με την άμυνα ζώνης, την αντίπαλη επίθεση. Από το 3ο λεπτό του δεύτερου μισού ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με 31-32 και δεν ξαναβρέθηκε πίσω από τον αντίπαλο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει εξ ολοκλήρου στους κιτρινόμαυρους αφού με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ διατήρησε το προβάδισμα, έχοντας μία διαφορά 11 πόντων. 52-63 επιμέρους σκορ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που θα έδινε τη νίκη. Ο ΑΡΗΣ, συνέχισε το καλό παιχνίδι στην επίθεση, όμως στα τελευταία λεπτά η απόδοση του έπεσε και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους, να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Έτσι η διαφορά των 12 πόντων έφτασε μόλι στο πόντο με τη λήξη του αγώνα.

Ο ΑΡΗΣ έτρεξε πιο πολύ στο γήπεδο, είχε περισσότερα ριμπάουντ, είχε φρεσκάδα, ευστοχία στα τρίποντα, 11 τον αριθμό και κατόρθωσε πάρει ένα μεγάλο διπλό!!!

Τελικό σκορ 77-78!!!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-43, 52-63, 77-78.

παοκ: Λάνγκφορντ 7, Κάρτερ 21 (3), Λιάπης, Τσόχλας 9 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 11 (2), Όντουμ 7 (1), Βον 18, Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 3 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11 (5ασ.), Ριντ 11 (7ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6 (3ρ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 29 (4/6β., 5/9δπ., 5/10τρ., 14ρ., 3ασ.), Νέιμικ 7 (10ρ., 2κλ.), Μούρτος 2 (4ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 1 (3ρ.), Αντεγκμπόγιε 9 (2ρ., 2ασ.).