Καβαλ-ΑΡΗΣ ! (71-77)

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε ακόμη μία νίκη, εκτός έδρας επί της Καβάλας με 71-77. Οι κίτρινοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει μία μεγαλύτερη σε εύρος νίκη, αλλά η Καβάλα είχε μια εντυπωσιακή αντίδραση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, κατορθώνοντας να πλησιάσει ακόμη και στο καλάθι, παρότι ο ΑΡΗΣ προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τελικά ο ΑΡΗΣ άντεξε στην αντεπίθεση αυτή και με σιγουριά και σταθερότητα στο τέταρτο δεκάλεπτο, διασφάλισε την 6η σε σειρά νίκη του, με σχετική άνεση.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε στο παρκέ με φόρα από τις συνεχόμενες νίκες του στα τελευταία παιχνίδια και στα πρώτα λεπτά αιφνιδίασε τους γηπεδούχους. Με πολύ καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και βρέθηκε μέχρι και στο 6-19, δηλαδή στο +13. δύο λεπτά πριν τη λήξη, και στο +14, 8-22 ένα λεπτό πριν λήξη η πρώτη περίοδος.

Οι κίτρινοι που ξεκίνησαν με τους Μούρτο, Χάγκινς, Γουάιτ, Γουότερς και Μακνίλ, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στα σουτ τριών πόντων (3 στα 5).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 10-24, +14 υπέρ του ΑΡΗ.
Στο γήπεδο υπήρχε έντονη παρουσία φίλων του ΑΡΗ, από Καβάλα, Δράμα, αλλά και Θεσσαλονίκη, καθώς και το ζεύγος Λάσκαρη
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και έκαναν ένα 5-0 που τους έφερε λίγο πιο κοντά στο σκορ. Σύντομα όμως αντέδρασαν και οι παίκτες του ΑΡΗ και η διαφορά έφτασε στους +16 (17-33). Από την Καβάλα ο μόνος που έδειξε να έχει δυνάμεις για να ανταγωνιστεί τους παίκτες του ΑΡΗ ήταν ο Γουίλλιαμς που σκόραρε πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους. Από τον ΑΡΗ πρώτοι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι Μούρτος (10π, 2/2δίποντα και 2/2 τρίποντα), Γουάιτ (8π) και Χάγκινς (7π). Εντυπωσιακός και ο Ξανθόπουλος με 7 κλεψίματα!

Τελικό σκορ ημιχρόνου 29-44 υπέρ του ΑΡΗ.
Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο μέρος η Καβάλα, με σκοπό να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ, μειώνοντας σε 37-48 στο ξεκίνημα και σε 44-50 λίγο μετά από τα μέσα της περιόδου. Οι παίκτες του ΑΡΗ αιφνιδιασμένοι, μπόρεσαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Χάγκινς (44-53), αλλά το δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους που με επιμέρους σκορ 24-13 έφτασε το σκορ στο 53-57. Οι κίτρινοι υστέρησαν σε όλους τους τομείς, με κατακόρυφη πτώση της άμυνας τους…
Πρόβλημα παρουσιάστηκε 7 λεπτά πριν τη λήξη, όταν ο Μακνίλ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, απόφαση που αμφισβητήθηκε από τον Πρίφτη και τον παίκτη. Ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να αντιδράσει στον ρυθμό της Καβάλας και η διαφορά έμεινε σταθερή από τους 4 έως του 8 πόντους καθόλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Λίγο πριν τη λήξη ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να σταθεροποιήσει τη διαφορά στους πάνω από 6 πόντους και τελικά να κερδίσει άνετα παρά την προσπάθεια της Καβάλας στο τελευταίο λεπτό…

Η επικράτηση του ΑΡΗ ήταν δίκαιη, αλλά αξιόλογη ήταν και η εμφάνιση της γηπεδούχου ομάδας που στηρίχτηκε περισσότερο στους Γουίλιαμς και Κρομά, αλλά και στην «κοιλιά» που έκανε ο ΑΡΗΣ στο τρίτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ ο Γουάιτ με 17 πόντους.

Το σημαντικό ήταν πως οι κίτρινοι συνεχίζουν αήττητοι στα τελευταία ματς και η τρίτη θέση πλησιάζει ακόμη περισσότερο για την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57, 71-77

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11 (5ασ.), Γουίλιαμς 18 (16ρ.), Μακ Κι 10 (3ρ., 3ασ.), Γκέλιος, Κρομά 19 (1), Σταμπουλής, Κοστόφ 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Γουάιτ 17 (2/3β., 3/5δπ., 3/5τρ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Γουότερς 7 (6ασ.), Χάγκινς 9 (5ρ.), Μούρτος 14 (4/5δπ., 2/4τρ., 5ρ.), Μακ Νιλ 15 (5/6β., 2/3δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος 2 (4ρ., 3ασ., 8κλ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβις 2, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2.