Δική του η 3η θέση! (77-76)

Επικών διαστάσεων ανατροπή-νίκη, είχαν την απόλαυση να παρακολουθήσουν οι 5000 και πλέον φίλοι του AΡΗ στο Παλέ σήμερα! Η νίκη επί της ΑΕΚ είχε φυσικά διπλή σημασία, αφού εκτός απροόπτου κλειδώνει και την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, δίνοντας πλεονέκτημα σε πλέι όφς.

Κι ομως όλα φαίνονταν δύσκολα μέχρι το 30′, αφού ο πολύ κακός μέχρι τότε ΑΡΗΣ έχανε δίκαια παό την ΑΕΚ που είχε όμως και το ελαφρύ σπρώξιμο των διαιτητών. Τότε ο ΑΡΗΣ ξέσπασε και με μπροστάρη τον Κοέν πήρε μια λεβέντικη νίκη με τελικό σκορ 77-76!

Ο ΑΡΗΣ στο κατάμεστο Παλέ ξεκίνησε με τους Πελεκάνο, Γουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και Μακνίλ.

Οι κίτρινοι του Βορρά στα πρώτα 20 λεπτά μειονέκτησαν παντού: υστέρησαν στην άμυνα, ήταν άστοχοι στην επίθεση, κάνανε πολλά λάθη και φορτώθηκαν με φάουλ (ΜακΝίλ, Γουάιτ και Γουότερς από τρία). Ιδιαίτερα το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό, με το επιμέρους σκορ να είναι 21-29 κατά των γηπεδούχων. Το σκορ ημιχρόνου (37-47) ήταν απολύτως δίκαιο με τον ΑΡΗ να χρειάζεται μία υπερπροσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι.
Στο δεύτερο μέρος ο ΑΡΗΣ παρότι μπήκε με περισσότερη διάθεση, δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό του και το σκορ κυμάνθηκε στους 8 με 10 βαθμούς καθ” όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μακνίλ και ο Γουάιτ χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ από νωρίς, ενώ και ο Χάγκινς πήγε στα τέσσερα. Ο Γουάιτ μάλιστα χρεώθηκε με το φάουλ νούμερο 5 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και αποβλήθηκε. Να επισημάνουμε πως η διαιτησία έπαιξε και αυτή κάποιον ρόλο, αφού δεν δίσταξε να φορτώσει εύκολα τους παίκτες του ΑΡΗ με φάουλ.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο ΑΡΗΣ μπήκε αποφασισμένος να αντιδράσει. Ο Kοέν με δύο εύστοχα τρίποντα έφερε τη διαφορά στους -4 για πρώτη φορά εδώ και πολύ χρόνο.Η συνέχεια ήταν δραματική. Ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να ισοφαρήσει με 64-64, στο 6′ πριν τη λήξη και άρχισαν να τρέμουν και τα χέρια των φιλοξενούμενων. Ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά επιτέλους με 66-64 με τον Κοέν μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς της κερκίδας!

Το σκορ έγινε 74-70, μόλις δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα! Στο τελευταίο λεπτό το σκορ έγινε 76-74, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Χάγκινς και ο Μπράουν ισοφάρισε 76-76, μόλις 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν φάουλ στον Χάγκινς που αστόχησε στην μία βολή. Το 77-76 ήταν το τελικό σκορ υπέρ του ΑΡΗ αφού οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στο τελευταίο σουτ!
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 15 (3/3δπ., 3/5τρ., 2ρ., 2κλ.), Γουάιτ 7 (4ρ.), Γουότερς 11 (3/3β., 4/5δπ., 3ρ., 3ασ.), Χάγκινς 12 (4/8β., 4/8δπ., 4ρ., 2κοψ.), Μακ Νιλ 6 (3ρ., 5ασ.,), Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (1/2β., 1/3δπ., 3/4τρ., 7ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.