To πάλεψε αλλά... (82-75)

Ο ΑΡΗΣ δεν τα κατάφερε στην Αθήνα γνωρίζοντας την ήττα με 82-75 από τον Πανιώνιο στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης
στη προσπάθεια που κάνει να «πλαισιωθεί» στις θέσεις των πλέι οφ.

Ένα «καταστροφικό» δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Αυτοκράτορα να μείνει πίσω στο σκορ ωστόσο οι παίκτες του
Βαγγέλη Αγγέλου πάλεψαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού για τη διεκδίκηση της νίκης.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε κυριολεκτικά «διπρόσωπος»!
Η πρώτη περίοδος κύλησε με τον ΑΡΗ να είναι κοντά στο σκορ, να έχει κυρίως το μυαλό του στο αμυντικό κομμάτι και στην επίθεση με λύσεις κυρίως κοντά στη ρακέτα.
Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε η «αχίλλειος πτέρνα» με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να ξεφύγει αρχικά στο σκορ με 28-17 και 44-32 στην ανάπαυλα.
Με τη «ψυχρολουσία» της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ «κοιμήθηκε» αγωνιστικά και στη συνέχεια μένοντας πίσω ακόμα και με διαφορά 17 πόντων (60-43), διαφορά η οποία «έπεσε» κάπως με το τέλος της τρίτης περιόδου (62-51)
Η αντεπίθεση ήρθε για τους κίτρινους στο τελευταίο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επί μέρους 7-12 με το σκορ να μετατρέπεται σε 69-63 στο 37' και τον αγώνα σε ντέρμπι.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τον Πανιώνιο να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμο και να «καθαρίζει» τελικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα : 18-15, 44-32, 62-51, 82-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος) : Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου 4, Κις 3, Μίλμπορν 21, Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 14, Καββαδάς 5, Παππάς 20, Μπούκερ 3

ΑΡΗΣ (Αγγέλου) : Πάσαλιτς 15, Χαντ 9, Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 2, Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 20