Κέρδισε και συνεχίζει... (68-64)

Την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΡΗΣ στο Αλεξάνδρειο επικρατώντας δύσκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 68-64 κάνοντας ταυτόχρονα ακόμη ένα καθοριστικό βήμα για την είσοδο του στη πρώτη 6αδα της βαθμολογίας.
Το «μελανό» σημείο για τον ΑΡΗ είναι το γεγονός ότι δε κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των 11 πόντων όπου και είχε ηττηθεί στη Πάτρα (σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί ο Απόλλων).
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους όμως να «κλέβουν» τη παράσταση στη συνέχεια -μέχρι την ανάπαυλα- με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75.
Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν προβάδισμα που έφτασε μέχρι και στο +8 (26-34) λίγο πρίν το ημίχρονο.
Στην αρχή της επανάληψης ο ΑΡΗΣ αντιμέτωπισε τα ίδια αμυντικά προβλήματα με αυτά του πρώτου ημιχρόνου και τον Απόλλων να «επιμένει» αγωνιστικά και να διατηρεί την υπέρ του διαφορά (32-40) στο 23'.
Κάπου εκεί όμως ο ΑΡΗΣ «ξύπνησε» και με ένα εντυπωσιακό σερί 26-8 μετέτρεψε το 32-40 σε 58-48 στο 35'.
Οι «κίτρινοι» στη συνέχεια «χαλάρωσαν» δίνοντας το δικαίωμα στον Απόλλωνα να ξαναπλησιάσει στο σκορ με ένα σερί 7-0 και να φέρει το παιχνίδι στο πόντο (62-61) δύο λεπτά πρίν το φινάλε.
Ωστόσο ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα κάνοντας το αυτονόητο και με ένα εύστοχο λέι-απ του κορυφαίου Πάσαλιτς και 4 βολές του Καραποστόλου μετέτρεψε το σκορ σε 68-61 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 48-48, 68-64

AΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20, Χαντ 6, Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Τσιάρας 6, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 6, Λ. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος, Βεργίνης 4

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 2, Γκραντ 8, Λιανός 7, Ερτσεγκ, Πέτροβιτς 14, Κλάιμπερ 9, Τέρνερ 2, Κρόλο 4