Το «πάλεψε» αλλά... (84-72)

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον παοκ στο κρατικό της Πυλαίας με 84-72 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος
του ΕΣΑΚΕ.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 0-14 και τον αντίπαλο να μένει «άσφαιρος» για 6 λεπτά περίπου.
Ο ΑΡΗΣ στη συνέχεια «χαλάρωσε» δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν αρχικά τη διαφορά στους 8 πόντους (8-16) και (10-18) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει ιδανικά για τον ΑΡΗ με το υπέρ του +8 (14-22).
Οι ισορροπίες στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν με τους κίτρινους να δυσκολεύονται αμυντικά και επιθετικά με αποτέλεσμα ο παοκ να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με 31-30 με τη συνοχή των διαιτητών που «έπαιξαν» αναμφίβολα έδρα...
Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ πίσω μεν στο σκορ αλλά κοντά σ'αυτό (41-38) δείχνοντας ότι μπορεί να ανατρέψει τα δεδομένα.
Αυτό όμως δεν ήρθε ποτέ με τον ΑΡΗ να μη δείχνει την ίδια αποφασιστικότητα του πρώτου μέρους με πολλά προβλήματα στην άμυνα.
Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους λίγο πρίν το τέλος της τρίτης περιόδου (58-44) με τους γηπεδούχους να έχουν...  εκνευριστική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75.
Ο ΑΡΗΣ στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώσε προσωρινά στους 4 πόντους 58-52, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.
Οι γηπεδούχοι «ξέφυγαν» και πάλι στο σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 10-12 πόντων και τον ΑΡΗ να γνωρίζει την ήττα με 84-72,

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72.

παοκ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 24, Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 31, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 17, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς

AΡΗΣ (Αγγέλου): Χαντ 4, Πελεκάνος 17, Βεζένκοφ 8, Τσιάρας 7, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 6, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 11, Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Βεργίνης 3, Δήμας