«Σφράγισε» τα πλέι οφ... (85-73)

Επιστροφή στις νίκες για τον «Αυτοκράτορα» ΑΡΗ ο οποίος επιβλήθηκε στο Αλεξάνδρειο επί του ΚΑΟΔ με 85-73, νίκη που του «σφραγίζει» τη συμμετοχή στα πλέι οφ.
Ο ΑΡΗΣ κάλυψε καί τη διαφορά του πρώτου αγώνα στον οποίο οι «κίτρινοι» είχαν ηττηθεί με 84-81.
Μα άμυνα για... σεμινάριο καί στις δύο πρώτες περιόδους και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα που έδειξε επιθετικά ο ΑΡΗΣ επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του δείχνοντας το κίνητρο από νωρίς που δεν ήταν άλλο από τη κατάκτηση της νίκης.
Η διαφορά έφτασε στο 9' στο +12 (23-11) και στο 17' στο +17 (48-31) αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έδειξε τάσεις «αυτοκτονίας» με πολλά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση δίνοντας το δικαίωμα στον ΚΑΟΔ να πλησιάσει στο σκορ λίγο πρίν το τέλος της περιόδου (62-58).
Ο εκνευρισμός για τους παίκτες του ΑΡΗ συνεχίστηκε και στην αρχή της 4ης περιόδου με τον ΚΑΟΔ να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ (65-66), σημείο όμως που αποτέλεσε τη τελευταία ελπίδα των φιλοξενούμενων για θετικό αποτέλεσμα.
Ο ΑΡΗΣ «ξύπνησε» και με πρωταγωνιστές Βεργίνη και Σαρηκόπουλο η τάξη αποκαταστάθηκε, ενώ στα τελευταία λεπτά τη σκυτάλη πήρε ο Βεζένκοφ που με λύσεις μέσα από τη ρακέτα αλλά και έξω από τη γραμμή των 6,75 έβαλε για τα καλά τον ΑΡΗ σε θέση οδηγού.
Με επί μέρους σερί 20-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έφτασε στην επικράτηση βάζοντας στη θέση τις καρδιές των (λιγοστών) φιλάθλων που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-31, 65-60, 85-73

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Χαντ 15, Βεζένκοφ 10, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 11, Καραποστόλου 6, Λ. Μποχωρίδης 7, Ν. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος 8, Βεργίνης 9, Δήμας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 13, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 9, Ζάρας, Ιωάννου 11, Πάλμερ 6, Ρόου 10