Tην έστειλε Α2... (80-79)

«Ζωντανός» για τη κατάληψη της 6ης θέσης της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος παρέμεινε ο ΑΡΗΣ επικρατώντας της μαχητικής Καβάλας στο Αλεξάνδρειο με 80-79, αποτέλεσμα που «καταδίκασε» την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή σε υποβιβασμό στην Α2, κλείνοντας ταυτόχρονα και διάφορα «στόματα» που 'θέλαν τον ΑΡΗ να... κάτσει να χάσει.
Αυτός είναι ο ΑΡΗΣ, που τον θέλει να μην τον νοιάζει ο αντίπαλος μιας και ο αγώνας για την Καβάλα ήταν «ζωής και θανάτου»...
Οι «κίτρινοι» είχαν το βαθμολογικό κίνητρο, αγωνίστηκαν για τη τελική κατάταξη στη βαθμολογία, αλλά κυρίως έπαιξαν για την ιστορία, τη φανέλα, τον κόσμο τους και για τους εαυτούς τους.
Η Καβάλα αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» για τον ΑΡΗ βάζοντας πλώρη οδηγού από την αρχή του αγώνα με το εντυπωσιακό 0-10.
Ο ΑΡΗΣ συμμάζεψε τη διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου δείχνοντας σημάδια αδυναμίας σε άμυνα και επίθεση.
Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε δραματικά, ο ΑΡΗΣ ναι μεν πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ στο 16' (32-30), όμως στα τελευταία λεπτά της περιόδου η Καβάλα βρήκε το τρόπο να περάσει και πάλι στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (40-41).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο με τη Καβάλα να «τρέχει» ένα σερί 0-9 διαμορφώνοντας το 40-50 και λίγο αργότερα τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους (44-54).
Η αντίδραση από πλευράς ΑΡΗ ήρθε επιτέλους με ένα σερί 12-0 με τους «κίτρινους» να πηγαίνουν από το -10 στο +2 (56-54).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έχτισε μια μικρή διαφορά (75-68) δύο λεπτά πρίν το φινάλε, η Καβάλα έκανε μια τελευταία προσπάθεια να «κλέψει» τη νίκη, όμως το τελικό 80-79 βρήκε τους «κίτρινους» να πανυγηρίζουν την 12η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-41, 56-54, 80-79

AΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 8(2), Πελεκάνος 12(7/8β., 1/3διπ., 1/4τρ.), Βεζένκοφ 10(6/6β., 2/3διπ., 0/2τρ.), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 16(2/3β., 4/8διπ., 2/2τρ.), Καραποστόλου 7(1), Χαρίσης 2, Λ. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 14(4/4β., 2/6διπ., 2/4τρ.), Δήμας 3(1)

Kαβάλα (Αλεξανδρής): Άρμπετ 17(4/6β., 2/4διπ., 3/4τρ.), Καλαμπάκας 4, Μανωλόπουλος 2, Στυλιανού, Μιλόσεβιτς 9, Δεμερτζής 8(2), Μίτροβιτς 3, Ταϊρού 2, Κρστέφσκι 8, Κόλεμαν 21(5/8β., 8/12διπ.), Ατσάρα 5(7ριμπ.)