Ηλύσια επικράτηση... (51-63)

Σπουδαίο -από βαθμολογικής άποψης- «διπλό» πέτυχε ο ΑΡΗΣ στα Ηλύσια επί της τοπικής ομάδας με 51-63 μετά από ένα... τρελό παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από το χαμηλό σκορ και την άμυνα-γρανίτη των «κιτρίνων».
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο πέρα από την άμυνα που τσάκιζε, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στο να πετύχουν μόλις 20 πόντους με αποτέλεσμα το σκορ να κλείνει στο +11 με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στη τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ «κοιμήθηκε» πραγματικά δίνοντας την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να περάσει και μπροστά στο σκορ με 44-39 και 44-43 με το τέλος αυτής.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και στο πόντο, ο ΑΡΗΣ θυμήθηκε τον καλό του εαυτό, «έτρεξε» ένα σερί 18-0 μετατρέποντας το σκορ σε 44-61 «κλειδώνοντας» ταυτόχρονα και την υπόθεση νίκη.
Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν κάπως τη διαφορά με τον ΑΡΗ να φεύγει από την Αθήνα στις «αποσκευές» του με τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Tα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 14(2), Αντωνάκης 5(1), Χατζής, Ζούμπος, Ιωάννου 14, Τζουγκαράκης, Μποντζ 2(12 ριμπ.), Πίγκραμ 12(1)

AΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 3(1), Πελεκάνος 17, Γκίκας 7(1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 10 ριμπ., Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 8(12 ριμπ.), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 4, Αθηναίου 17(1)