Γιατί είσαι Αυτοκράτορας! (60-59)

Ο Αυτοκράτορας ΑΡΗΣ κατέκτησε το πρώτο "Nick Galis Cup" επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ στον τελικό της διοργάνωσης με 60-59 με τον Πάσαλιτς να "εκτελεί" 2 δέκατα του δευτερολέπτου πρίν τη λήξη του παιχνιδιού "σκοτώνοντας" ουσιαστικά τους Ρώσους...
Στη πρώτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 9-4 ωστόσο η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε διαμορφώνοντας αρχικά το σκορ 11-12 και με το τέλος της
περιόδου σε 15-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ έκανε το 23-29 αλλά ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 8-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 31-29.
Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με +4 υπερ της ΤΣΣΚΑ (31-35).
Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα και παρά το 31-37 με σερί 8-2 ισοφάρισε σε 39-39 στο 24'.
Με πρωταγωνιστή τον Ρίντ το σκορ διαμορφώθηκε στο 27' σε 44-41 και με τη λήξη της περιόδου σε 49-41.
Στη τελευταία περίοδο η μέγιστη διαφορά υπέρ του ΑΡΗ έφτασε στο 34' και στο +12 (56-44) όμως η ΤΣΣΚΑ φρόντισε να μετατρέψει το παιχνίδι σε ντέρμπι και με σερί 2-15 προηγήθηκε 58-59!
Στο δραματικό φινάλε που ακολούθησε ο Πάσαλιτς "έβαλε" το χεράκι του τη κατάλληλη στιγμή σκοράροντας με δίποντο 2 δέκατα του δευτερολέπτου διαμορφώνοντας το τελικό 60-59 μέσα σε πανιγυρισμούς από το κόσμο του ΑΡΗ!
Οι παίκτες του ΑΡΗ μετά τη λήξη του αγώνα αφιέρωσαν τη νίκη και τη κατάκτηση του τουρνουά στον μεγαλύτερο Έλληνα αθλητή όλων των εποχών Νίκο Γκάλη
του οποίου το τουρνουά στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-35, 49-41, 60-59.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Δήμας, Ριντ 16 (2), Τόμας 5, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 12 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, Σαμαράς

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Φριντζόν 3 (1), Νίκολς 4, Τζάκσον 19 (3), Μαρκοϊσβίλι 10 (2), Κορόμπκχοφ, Ουίμς 6, Στρέμπκοφ 3 (1), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 5 (1),