Ποδαρικό με το δεξί για τον «Αυτοκράτορα»! (70-46)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2013 ο «Αυτοκράτορας» Άρης επικρατώντας του Περιστερίου στο Αλεξάνδρειο με 70-46.
Ο Άρης δεν αντιμετώπισε σε κανένα σημείο του αγώνα το παραμικρό πρόβλημα φροντίζοντας από την αρχή να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκαν ορεξάτοι μέσα στο παρκέ του Παλέ και με απόλυτη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα πήραν «κεφάλι» στο σκορ σε διπλάσια τιμή πόντων κλείνοντας τη πρώτη περίοδο με 18-8.
Κάπως έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδος με τους Ασημακόπουλο και Χάντ να δίνουν επιθετικές λύσεις στο σκοράρισμα ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (22-8 και 33-19).
Το ημίχρονο έκλεισε στο +10 για τον Άρη (33-23).
Η επανάληψη δεν επιφύλαξε καμοιά απολύτως έκπληξη με τον Άρη να κρατάει και να διευρύνει το προβάδισμα φτάνοντας στο +25 (54-29) λίγο πρίν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο «κομμάτι» του παιχνιδιού ο Άρης δε παρουσίασε κανένα σημείο χαλάρωσης φτάνοντας πολύ εύκολα στην επικράτηση με το τελικό 70-46.
Αυτή ήταν και η 4η νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί και ως «νίκη-οξυγόνο».
Στα θετικά της αποψινής βραδιάς ο πλουραρισμός στην επίθεση και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας, όπως επίσης και το γεγονός ότι οι «κίτρινοι» δε παρουσίασαν σε κανένα σημείο του αγώνα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους.
Επόμενος αντίπαλος του Άρη η Καβάλα στο ΔΑΚ Καλαμίτσας το Σάββατο 12/01 (17.00)

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-23, 54-31, 70-46

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 6(2), Χαντ 15(3/6διπ., 3/6τρ.), Βεζένκοφ, Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 13(1/2β., 3/8διπ., 2/2τρ., 8ρ.), Καραποστόλου 3(1), Χαρίσης 2, Σαρικόπουλος 12(10ρ.), Μούρτος 8, Βεργίνης 9.

Περιστέρι (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 3, Κομποδιέτας 2, Κανονίδης 4, Μάντζαρης 7, Ουίλιαμς 10, Χάινς 6, Πέτρουλας 5(1), Μελισσαράτος 2, Λάκκας (1).