Άρης να... γουστάρεις ! (75-52)

Με τον καλύτερο τρόπο «έκλεισε» τον πρώτο γύρο ο «Αυτοκράτορας» Άρης κερδίζοντας στο Αλεξάνδρειο τον Κολοσσό με 75-52 πανυγηρίζοντας ταυτόχρονα την 300η νίκη της ιστορίας του από από τη περίοδο 1992-93 εως και σήμερα, περίοδο που διοργανώνει ο ΕΣΑΚΕ το πρωτάθλημα.
Μια περίοδος ήταν αρκετή για τον Άρη για να «καθαρίσει» το παιχνίδι...
Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 5' με 8-3, όμως ο Κολοσσός ανέκαμψε στη συνέχεια τρέχοντας ένα μικρό σερί 0-6 (8-9, 6').
Οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με τους Ροδίτες να προηγούνται με 13-14.
Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο «τέμπο» με τον Άρη να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.
Στα μεσα της περιόδου και μέχρι το 19' η διαφορά για τους παίκτες του Γιάννη Αγγέλου κυμαινόταν γύρω στους 4-5 πόντους όμως και πάλι ο Κολοσσός με λύσεις από τον Λάνγκφορντ έμεινε κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με βραχεία κεφαλή για τον Άρη (30-29).
Κάπου εκεί με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα... όνειρα του Κολοσσού τελειώσαν και τον Άρη να «πατάει» στη κυριολεξία γκάζι!
Με «βομβαρδισμό» τριπόντων και πίεση στην άμυνα η διαφορά στο 27' έφτασε στους +15 (46-31) η οποία μεγάλωσε μέχρι το τέλος της περιόδου στο +19 (55-36) με τον Άρη να τρέχει ένα σερί 25-7!
Στη τελευταία περίοδο ο Άρης διαχειρίστηκε το σκορ και τη διαφορά, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα από τον Κολοσσό φτάνοντας άνετα στη νίκη και την επικράτηση με 75-52.
Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη του «Αυτοκράτορα» και επόμενος αντίπαλος είναι πλέον ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ (28/01, 19:00 ET-1)

* Πρίν την έναρξη του αγώνα και μέσα σε βαρύ κλίμα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχάμενο Άγγελο Τσιπούρα που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή πρίν λίγες μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 30-29, 55-36, 72-52

Άρης (Αγγέλου) : Πάσαλιτς 14, Χαντ 8, Πελεκάνος 13, Βεζένκοφ 3, Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 3, Σαρικόπουλος, Μούρτος 11, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης

Κολοσσός (Φραγκιάς) : Γεωργαλλής 6, Κουμπούρας 3, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 6, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσαμάς 2, Νάντζφεϊ 8,  Λάνγκφορντ 15, Δάνας