KαβαλΑΡΗΣ ! (77-85)

Δίκαιη και παλικαρίσια νίκη για τον Αυτοκράτορα Άρη που έφυγε «αλώβητος» από τη Καβάλα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 77-85.
Οι «κίτρινοι» πέτυχαν την 5η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και 2η μέσα στο 2013 σε διάστημα λίγων ημερών δείχνοντας τη καλή τους αγωνιστική κατάσταση.
Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να δείξει από νωρίς ποιός είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης!
Μόλις στο 4' οι παίκτες του Αγγέλου προηγήθηκαν με 3-10 με πρωτεργάτη τον Πάσαλιτς.
Στη μέση της πρώτης περιόδου η Καβάλα ανέκαμψε και με ένα σερί 8-0 διαμόρφωσε το 11-10.
Κάπου εκεί όμως ο Άρης αντέδρασε και «έτρεξε» το δικό του σερί διαμορφώνοντας το σκορ στο 9' στο 14-26 και στο τέλος της περιόδου 19-28.
Η δεύτερη περίοδος βρήκε τον Άρη να συνεχίζει να κυριαρχεί στο παρκέ και στο 13' η διαφορά κυμάνθηκε στο +10 (26-36).
Η Καβάλα ωστόσο έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα «τρέχοντας» και πάλι ένα σερί 11-0 (37-36 ,17΄)
Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη μπροστά με 44-47 μετά από τρίποντο ψυχολογίας από τον Βεργίνη στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Η επανάληψη βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (52-52 , 25') και (55-54, 27') ενώ η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με τον Άρη να βρίσκεται στο +2 (62-64).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης «ξέφυγε» στο σκορ και προηγήθηκε στο 36' με 64-75 με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και πρωταγωνιστές τους Πελεκάνο, Χαρισή, Βεργίνη και Χάντ.
Οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν στη συνέχεια δίνοντας το δικαίωμα στη Καβάλα να πλησιάσει στους 4 (75-79, 38'), όμως τα τελευταία 2 λεπτά ανήκαν αποκλειστικά στον Άρη που με μικρό σερί 2-8 «τελειώσαν» την υπόθεση νίκη.
Ο Άρης παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του όμως οι 2 βαθμοί που κερδήθηκαν είναι το μεγάλο ζητούμενο!
Στη Καβάλα βρέθηκαν περίπου 150 οπαδοί της ομάδας βοηθώντας στα μέγιστα τη κατάκτηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 44-47, 62-64, 77-85

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 11 (3ριμπ.), Καλαμπάκας 10 (2), Στεφανίδης 10 (4ριμπ., 4ασ.), Γκράντι 6 (1τριπ., 3κλεψ.), Μίτροβιτς 6 (2τριπ., 4ριμπ.), Γκαγκαλούδης 11 (1τριπ., 4ασ.), Κόλεμαν 11 (7ριμπ.), Ατσάρα 12 (2).

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 19 (3τριπ., 4ριμπ.), Χαντ 15 (1), Πελεκάνος 19 (1τριπ, 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 9 (1τριπ., 4ριμπ.), Χαρίσης 12 (9ριμπ., 2κοψ.), Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4 (5ριμπ.), Μούρτος, Βεργίνης 10 (1τριπ., 3ριμπ.), Τσακαλέρης