Νίκη διά πυρός και σιδήρου! (65-67)

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το «Ζηρίνειο», κερδίζοντας δύσκολα την ομάδα της Κηφισιάς με σκορ 65-67!!!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα σε αυτά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα με την Κηφισιά.

Τα πολλά λάθη, όπως και τα τα αρκετά άστοχα σουτ του πρώτου μέρους, έδωσαν γρήγορα προβάδισμα στη γηπεδούχο ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το 20-15 υπέρ της Κηφισιάς.

Ενώ στο δεύτερο μέρος ο ΑΡΗΣ χωρίς να πάιξει καλή άμυνα παρέμεινε κοντά στο σκορ(32-26).

Ο Αυτοκράτορας μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πιο δυνατά αφού οι παίκτες του σκόραραν 24 πόντους όταν σε 20 λεπτά έβαλαν 26. Αυτό τους έφερε ακόμα πιο κοντά στο να διεκδικήσουν τη νίκη. Μάλιστα πέρασαν μπροστά με διαφορά τριών πόντων στο 30′ με 47-50!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντιδρούσαν σε κάθε ενέργεια των κιτρινόμαυρων, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι και 25 δεύτερα πριν τη λήξη.

Τη στιγμή εκείνη ο Γουότερς με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο(65-64). Ο Ελ Αμίν έκανε το λάθος, ο Μούρτος έβαλε τον ΑΡΗ ξανά μπροστά στα 8 δεύτερα και στο 1,8» ο Γουότερς με 1/2 βολές πήρε το ματς, με 65-67!!!

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 6, Σταμάτης 4, Κασελάκης 9, Χογκ 8 (15ριμπ.), Γλυνιαδάκης 2, Μάρσαλ 2, Γκίκας 5, Πόποβιτς, Ελ Αμίν 25 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 5 (1), Ουότερς 17 (2), Χάγκινς 8, Μούρτος 11 (1), Μακ Νιλ΄6, Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 6 (1), Ζάρας 8 (1), Κοέν 2, Σίμτσακ 4.