Πέρασε "τρένο" και από Πάτρα! (65-73)

Επιβεβαίωσε ο ΑΡΗΣ τη βαθμολογική του θέση και το ότι είναι μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στη χώρα μας αυτή τη στιγμή.
Δεν κινδύνευσε ούτε στιγμή από τον Απόλλωνα της Πάτρας και πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη σε μια έδρα που αρκετές φορές τον είδε χαμένο τα τελευταία χρόνια. Ο ΑΡΗΣ επιβλήθηκε με άνεση με 65-73 και ενθουσίασε τους πολλούς οπαδούς του.

Ο ΑΡΗΣ ήταν καλός σε όλες τις γραμμές με τους Αμερικάνους του να έχουν σε καλή μέρα τον Μακ Νιλ αλλά και τους υπόλοιπους.Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας δεν πέταξε λευκή πετσέτα, αλλά πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Απόδειξη είναι πως το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες πέτυχαν τον ίδιο αριθμό πόντων, με τον ΑΡΗ να εκμεταλεύεται τη διαφορά των 7 πόντων που είχε πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο. Τελικά στο τέλος ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να

Καταλυτική ήταν παρουσία των οπαδών του ΑΡΗ που κατέφθασαν κατά εκατοντάδες στο γήπεδο του Απόλλωνα, άλλοι από την ευρύτερη περιοχή, άλλοι από την Αθήνα, αλλά και αρκετοί ηρωικοί που ήρθαν από τη Θεσσαλονίκη!

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Γουάιτ, Γουότερς, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ και αμέσως πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι κίτρινοι έφτασαν να έχουν διαφορά μέχρι και 7 πόντων (16-23), στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 7-0 επιμέρους σκορ ισοφάρισαν και πάλι το παιχνίδι και μπήκαν ουσιαστικά και πάλι στο παιχνίδι, αφού κατόρθωσαν μάλιστα να προηγηθούν και με 28-27, 1:50 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Βέβαια ο ΑΡΗΣ αντέδρασε ανάλογα στο τέλος του ημιχρόνου και έφτασε τη διαφορά και πάλι στους +7.
Στο Β΄μέρος η ομάδα των Πατρών αποδείχτηκε σκληρή για να πεθάνει συνεχίζοντας να πιέζει τον ΑΡΗ που όμως με τη σειρά του κατόρθωσε να κρατήσει τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα, φτάνοντας μάλιστα και στο +11 (40-51) λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικό σκορ της τρίτης περιόδου 44-51, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στην δεύτερη και τρίτη περίοδο (12-12 και 16-16).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι διατήρησαν με σχετική άνεση τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +11. Έτσι οι κίτρινοι πήρανε ακόμη μία νίκη που σε συνδυασμό με τη σημερινή ήττα της ΑΕΚ του εξασφαλίζει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Βεργίνης 11 (2), Πάλμπλαντ, Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 14 (1), Γουντς 13 (9ρ.), Αργυρόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζουαρά, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 11 (7ρ.).
ΑΡΗΣ: Γουάιτ 3, Γουότερς 12 (1/2β., 4/5δπ., 1/3τρ., 3ασ.), Χάγκινς 14 (4/4β., 5/7δπ., 6ρ., 2κοψ.), Μακ Νιλ 17 (2/2β., 6/14δπ., 1/3τρ., 3ρ., 5ασ., 2κοψ.), Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 4 (4ρ.), Ζάρας 2, Κοέν 8 (12ρ., 2κλ.), Σίμτσακ.