Ιδανικός αυτόχειρας... (75-79)

Ένα δικό του παιχνίδι στη κυριολεξία έχασε ο ΑΡΗΣ στο «Nick Galis Hall» από τον παοκ στη παράταση με 75-79 «σπαταλώντας»
στην ουσία το διπλό της Δράμας στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν με δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, ένα για κάθε ημίχρονο, που δυστυχώς ακόμα και στη διάρκεια της παράτασης δε μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα αγωνιστικά προβλήματα.
Ο ΑΡΗΣ παρά το αρχικό μούδιασμα και το 2-4 «πάτησε» γκάζι, βρέθηκε να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα.
Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο +10 λίγο πρίν την ολοκλήρωση της ανάπαυλας (38-28) ενώ λίγο αργότερα στο +8 με το σφύριγμα τηε κόρνας (38-30).
Και ενώ όλα έδειχναν ιδανικά κάπου εκεί ήρθε η πρώτη ψυχρολουσία με τον ΑΡΗ να «κολλάει» στους 38 πόντους και να μένει πίσω στο σκορ με 38- 41!
Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε μετατρέποντας το σκορ σε 51-49, όμως και πάλι η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου «κλείνοντας» το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (51-54).
Στη τελευταία περίοδο οι «κίτρινοι» σπατάλησαν στη κυριολεξία αρκετές ευκαιρίες να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη με αποκορύφωμα το άστοχο τρίποντο του Ασημακόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση με τον ΑΡΗ όμως να μη μπορεί να βρεί ρυθμό με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 75-79 που θα μπορούσε να αποφθεχθεί σε καίρια σημεία του παιχνιδιού.
Συγκλονιστικός ο κόσμος του ΑΡΗ που κατέκλυσε απ'άκρη σ'άκρη τις κερκίδες του «Nick Galis Hall», ο οποίος όμως έφυγε απογοητευμένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68κ.α., 75-79παρ.

AΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19(3/4β., 5/10διπ., 2/4τρ.), Γκίκας 9(2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, ΛΑρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17(2/2β., 3/9διπ., 3/5τρ.).

παοκ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 15(2/2β., 2/4διπ., 3/7τρ.), Χαραλαμπίδης 15(5/6β., 2/3διπ., 2/6τρ.), Τσόχλας 4, Τσαϊρέλης 13 (7/8β., 3/7διπ., 0/1τρ.), Δέδας, Μαργαρίτης 3(1), Καλλές 4, Μπόγρης 21(3/4β., 9/13διπ.), Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.