Mε το δεξί! (58-66)

Με... κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί του παοκ στο κρατικό, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του και στο
πρωτάθλημα επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 58-66 στη Δράμα.
Οι «κίτρινοι» παρά το σχετικά καλό ξεκίνημα τους (5-2) δεν είχαν ανάλογη συνέχεια με αποτέσμα οι γηπεδούχοι να είναι καλύτεροι κάτω από τα καλάθια και να κλείσουν υπέρ τους τη πρώτη περίοδο με 14-9.
Ο ΑΡΗΣ και με πρωταγωνιστή τον Πελεκάνο «έτρεξε» ένα σερί 8-0 διαμόρφωσε σε 22-25 το σκορ, ωστόσο ο ΚΑΟΔ αντέδρασε παίρνοντας και πάλι το προβάδιαμα με το τέλος του ημιχρόνου (33-28).
Στη τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να «χτίσει» τις βάσεις για την επικράτηση βρίσκοντας λύσεις επιθετικά (36-42 στο 25'), όμως οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι μην αφήνοντας τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να ξεφύγουν στο σκορ.
Ο ΑΡΗΣ στη τέταρτη και τελευταία περίοδο συντήρησε το υπέρ του προβάδισμα και με τη βοήθεια των οπαδών του που βρέθηκαν στο κλειστό της Δράμας πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-28, 45-48, 58-66

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφλατσάκης 3, Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8, Μάρκοβιτς 5, Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13(1)

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9(1), Πελεκάνος 15(3), Γκίκας 11(3), Τσακαλέρης 10, Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5,Βεζένκοφ 7(1), Μπούρτος 7(1), Αθηναίου