Άνετος και ωραίος... (75-64)

Ο AΡΗΣ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες επικρατώντας με σχετική ευκολία του Ηλυσιακού στο "Nick Galis Hall" με 75-64.
Κορυφαίος των «κιτρίνων» ο Γιάννης Αθηναίου (19π. με 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ) που μαζί με τους Πελεκάνο και Βεζένκοφ έκαναν τη διαφορά για τη τελική επικράτηση.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18), με τον ΑΡΗ να έχει «έφεση» στο σκοράρισμα αλλά και αρκετά κενά στην άμυνα.
Η συνέχεια αποδείχτηκε καλύτερη για τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, ο ΑΡΗΣ αρχικά έκανε το 26-20 και αργότερα το 36-31, όμως η διαφορά δε μπόρεσε να ξεφύγει με την ανάπαυλα του ημιχρόνου (36-33).
Ο ΑΡΗΣ πάτησε γκάζι στην επανάληψη, διαμόρφωσε μια διαφορά 12 πόντων (53-41) και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 15 πόντους (59-44).
Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «κίτρινους» να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +19 (70-51), ενώ στα τελευταία λεπτά επήλθε μια σχετική χαλάρωση με το σκορ να κυμαίνεται σε «χαμηλούς» ρυθμούς με το τελικό 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 59-44, 75-64

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 15(1) , Γκίκας 3(1) , Ασημακόπουλος 9 , Χαρίσης 5 , Βεζένκοφ 10(2) , Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 9(2) , Αθηναίου 19(4)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 4 , Αντωνάκης 11, Σμιθ 3 , Χατζής 2 , Ζούμπος , Δορκοφίκης 9(1) , Στέφενς, Βαβατσικός, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκη, Μπόντζ 15 , Άντερσον 15(1)