Βήμα πρόκρισης! (73-63)

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Άλμπα Βερολίνου(ομάδα που πέρυσι έπαιζε Ευρωλίγκα και με μεγαλύτερο μπάτζετ), στο κατάμεστο και γλεγόμενο «Nick Galis Hall» με σκορ 73-63, χωρίς να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αλλά διατηρώντας το αήττητο της έδρας του.

Ο ΑΡΗΣ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αντιμετωπίζοντας προβλήματα μέσα στη ρακέτα, όπως και στην επίθεση δεν είχε τη δυνατότητα να περάσει τη μπάλα μέσα στο αντίπαλο καλάθι. Είχε φανερές αδυναμίες στο περιφερειακό σουτ, κάτι που δεν κατόρθωσε να αλλάξει σε όλο τη διάρκεια του αγώνα.

1η περίοδος: ΑΡΗΣ-Άλμπα 15-19
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ, έφτιαξε την άμυνα του, περιόρισε στη ρακέτα τις κινήσεις των αντίπαλων ψηλών και στην επίθεση με τον Σίμτσακ, έβαλε τη μπάλα κάτω από το καλάθι και πήρε πολλούς πόντους.

Δεν κατάφερε να πιέσει περισσότερο από την περιφέρεια, όπως διατηρεί ένα πρόβλημα στις βολές.

Ημίχρονο: ΑΡΗΣ-Άλμπα 42-34

Στο τρίτο μέρος ανέβασε αισθητά περισσότερο την απόδοση του στην άμυνα, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βασίλη Σίμτσακ, ο οποίος δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του παιχνιδιού.
3η περίοδος: ΑΡΗΣ – Άλμπα 55-54

Η τέταρτη περίοδος ήταν η κρίσιμη για να καλύψει τη διαφορά 15 πόντων του πρώτου αγώνα, με τη μέγιστη που πήρε ο ΑΡΗΣ να βρίσκεται στο συν 13!!! Με αλεπάλληλες λάθος προσπάθειες των παικτών του, σε γρήγορες επιθέσεις χάθηκε το συγκριτικό πλεονέκτημα στα τελευταία δευτερόλεπτα των ειδικών καταστάσεων.
Ο ΑΡΗΣ πήρε μία σπουδαία νίκη, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα, με βαθύτερο ρόστερ, με το συν 10 να του δίνει ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια των υποχρεώσεων του.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 42-34, 55-54, 73-63.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 2, Ουάιτ 6, Ουότερς 11(2/2β., 3/5διπ., 1/4τρ., 7ασ.), Ζάρας, Χάγκινς 6, Κοέν 5, Μούρτος, Σίμτσακ 18(4/4β., 7/8διπ.), ΜακΝιλ 25(8/14β., 7/10διπ., 1/2τρ., 5ριμπ, 3κλ.).

ΑΛΜΠΑ(Ομπράντοβιτς): Λόουερι 7(1), Κινγκ 1, Άκπιναρ, Κικάνοβιτς 15(1/2β., 7/12διπ.), Λόντσαρ 4, Βάργκας, Γόλφαρθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14(3/4β., 1/3διπ., 3/7τρ.), Τσέρι 14(4/5β., 2/7διπ., 2/8τρ.), Βατ 8.