Ο κακός του "δαίμονας"... (76-70)

Για ακόμα μία φορά ο ΑΡΗΣ φεύγει χωρίς το θετικό αποτέλεσμα από το νησί της Ρόδου, αφού ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 76-70 έχοντας τραγικά ποσοστά ευστοχίας, κακές αντιδράσεις στην άμυνα, όπου επέτρεψε σε αρκετές περιπτώσεις το ελεύθερο σουτ από τα 6,75 και χωρίς να έχει καθαρές επιθέσεις.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Πήρε προβάδισμα με 9-14 και 10-16, με τον Κολοσσό να αντιδρά και να επανέρχεται, περνώντας μπροστά στο σκορ.
1η περίοδος: Κολοσσός-ΑΡΗΣ 20-18

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν αυτός που κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ, με συνέπεια να πάρει και μία διαφορά 7 πόντων 6:30 πριν το τέλος του 2ου μέρους, έχοντας πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Σε αντίθεση με τον ΑΡΗ που κάνει κακές επιλογές με όχικαι τόσο καλές αντιδράσεις στην άμυνα του. Τα πολλά λάθη οδήγησαν και στο 30-20, με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 10-2 στο 14′.

Ο ΑΡΗΣ ροκάνισε τη διαφορά στο 32-30 στο 19′, έχοντας επιμέρους σκορ 2-10, βελτιώνοντας την άμυνα του και τις επιθετικές επιλογές!!!  Όχι όμως και τον τομέα των ριμπάουντ όπου σε αυτό το σημείο ο ΑΡΗΣ μετρά 12 με τους γηπεδούχους να έχουν 20.
Ημίχρονο: Κολοσσός-ΑΡΗΣ 32-30

Παρά το γεγονός πως ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου και στον πόντο με 34-33, μετά το τρίποντο του Πελεκάνου, στην αρχή της τρίτης περιόδου, βρέθηκε να χάνει με 43-33 4:59 για το 30΄.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, δεν έχει λύσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στην αναχαίτηση του αντίπαλου περιφερειακού σουτ, όπως και στις σωστές επιθετικές επιλογές.

Αφού μείωσε στους 6, οι γηπεδούχοι επανέφεραν τη διαφορά στους 10 και μάλιστα την αύξησαν στους 11 με την τεχνική ποινή, εις βάρος του τεχνικού των φιλοξενούμενων.
3η περίοδος: Κολοσσός-ΑΡΗΣ 53-42

Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε με τον Κολοσσό να πιέζει από το περιφερειακό σουτ, με αποτέλεσμα να παίρνει τη μέγιστη διαφορά 17 πόντων, απέναντι σ” έναν ΑΡΗ να μην μπορεί να ακολουθήσει σε αυτό το ρυθμό.

Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στους 10, αλλά η ρώσικη ρουλέτα που επιχειρούσαν για πάνω από 20 λεπτά, με το να μη μαρκάρουν στο τρίποντο, έδωσαν ποσοστό στον αντίπαλο, 62%!!! στη συγκεκριμένη κατηγορία. Με τους παίκτες του Κολοσσού να σουτάρουν ολομόναχοι από τα 6,75.

Στα τελευταία λεπτά ο ΑΡΗΣ επανήλθε εκ νέου και μείωσε στους 6 2:20 πριν το τέλος. Όμως η συνεχής αστοχία και τα πολλά λάθη, δε του έδωσαν το δικαίωμα να μπει σε καμία περίπτωση και σε κανένα σημείο στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-30, 53-42,76-70