«Κιτρινόμαυρο» ποδαρικό! (72-60)

Με μία όμορφη νίκη ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις της ομάδας μας μπάσκετ για το 2016, καθώς κερδίσαμε με 72-60 το αξιόμαχο Ρέθυμνο στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1
Το παιχνίδι παρακολούθησαν πάνω από 3.500 οπαδοί του ΑΡΗ που χειροκρότησαν έναν εκπληκτικό Θοδωρή Ζάρα που πρωταγωνίστησε από πλευρά ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Γουότερς, ΜακΝιλ, Πελεκάνο, Γουάιτ και Χαγκινς. Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατόρθωσε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 5 πόντους (10-15) λίγο πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ στα πρώτα αυτά λεπτά υστέρησε στα ριμπάουντ (6-13 υπέρ του Ρεθύμνου!) και ήταν άστοχος επιθετικά (0 στα 4 τρίποντα). Ο Ουάιτ ξεκίνησε καλά, με τρία κλεψίματα, αλλά υστέρησε και αυτός επιθετικά σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που καλά θα ήταν να ξεχαστεί σύντομα!
Πρώτο δεκάλεπτο: ΑΡΗΣ – Ρέθυμνο 14-16

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο αποφασισμένος και με τον Ζάρα στη σύνθεση του κατόρθωσε στο 11′ να προηγηθεί για πρώτη φορά (17-16) με το πρώτο τρίποντο της ημέρας από τον Έλληνα παίκτη. Ο ίδιος σκόραρε δεύτερο τρίποντο και πάλι σε δύσκολο σημείο και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΑΡΗ με 22-21, 5′ και 37» πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε και πήρε κεφάλι 28-25 για πρώτη φορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου επήλθε ισορροπία στα ριμπάουντ. Το τελικό σκορ του πρώτου μέρους (31-31) είναι αποτέλεσμα κυρίως του Ζάρα (12 π.) κατόρθωσε να αποκρούσει τη μεγάλη αγωνιστική διάθεση των φιλοξενουμένων.

Σκορ ημιχρόνου: ΑΡΗΣ – Ρέθυμνο 31-31

Ο ΑΡΗΣ μπήκε φουριόζος στο παρκέ για το δεύτερο μέρος. Ο Ζάρας συνεχίζοντας το σερί του και με δύο ακόμη καλάθια από τους Χάγκινς και Ουάιτ, φέρνουν τη διαφορά στους 6 υπέρ του ΑΡΗ (36-31). Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα από Ουάιτ και Ζάρα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 9 πόντους (48-39). Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε όλους τους τομείς, ενώ οι Αμερικάνοι άρχισαν επιτέλους να αποδίδουν επιθετικά. Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους 4’8» πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (50-39) και άρχισε να διαφαίνεται μια μεγάλη νίκη του Αυτοκράτορα, χάρη στο ξέσπασμα των παικτών του.

Τρίτο δεκάλεπτο: ΑΡΗΣ – Ρέθυμνο 54-44
Δυνατά μπήκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι με τη διαφορά να φτάνει σύντομα στους +14 (59-45), αλλά και στους +15 (67-52). Το ματς στα τελευταίο μέρος του εξακολούθησε να είναι ένα ona-man-show του Θοδωρή Ζάρα που συνέχισε να κάνει θαύματα και να σκοράρει κατά κύριο λόγο σε σουτ τριών πόντων. Στο ματς πέρασε στα τελευταία λεπτά και ο Δίπλαρος που πρόλαβε και έδειξε στοιχεία από το ταλέντο του. Το ματς έληξε πολύ πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας, καθώς οι φιλοξενούμενοι αποδέχτηκαν την ήττα και τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικής διαδικασίας… Το τελικό 72-60 είναι πέρα για πέρα δίκαιο και αντικατοπτρίζει την προσπάθεια του ΑΡΗ κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Τέλος αγώνα: ΑΡΗΣ – Ρέθυμνο 72-60

Ο ΑΡΗΣ χρωστάει τη σημερινή νίκη κατά μεγάλο ποσοστό στην απόδοση του Ζάρα που με εξαιρετικά ποσοστά κυρίως στα τρίποντα έφτασε τελικά τους 25 πόντους και είναι σίγουρα ο πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας μας. Διακριθείς ήταν και ο Ουάιτ, κυρίως στην άμυνα, με πολλά ριμπάουντ και κλεψίματα αλλά και επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 14 (2), Ουότερς 4, Διπλάρος, Ζάρας 25 (5), Χάγκινς 11 (10ριμπ.), Κοέν 2, Μούρτος 4, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 8, Σχίζας 6, Μάντεν 5, Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 4, Τσακαλέρης, Χάροου 16, Στόουν 14 (1), Κάρτερ 3, Παναρετάκης, Δουλ