Κατώτερος των περιστάσεων... (59-75)

Κατώτερος των περιστάσεων ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο «Nick Galis Hall» με 59-75 σε ένα παιχνίδι που από την αρχή βρέθηκε να «κυνηγάει» το σκορ.
Χωρίς λύσεις από τη περιφέρεια και με δυσκολία στο σκοράρισμα οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και με πρωταγωνιστή τον Σαρικόπουλο κρατήθηκαν εν μέρει όρθιοι απέναντι στους «πράσινους».
Η διαφορά κυμάνθηκε μέχρι καί στη τρίτη περίοδο μεταξύ 7 με 10 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων με τον ΑΡΗ να μη μπορεί να βρεί λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.
Μοναδική περίπτωση που ο ΑΡΗΣ μπόρεσε και πλησιάσε ήταν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (41-43), όμως διάρκεια δεν υπήρξε με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μπορέσει να «ανοίξει» και πάλι τη διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το τέος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5 (1), Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 7 (1), Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Λαρετζάκης 3 (1), Βεζένκοφ 13 (1), Σαρικόπουλος 11, Μούρτος 2, Αθηναίου 7.

Παναθηναϊκός: Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης 11 (2), Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ 10 (1), Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6.