Tέλος καλό, όλα καλά... (76-78)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΡΗΣ στη Πάτρα εναντίον του Απόλλωνα με 76-78 επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από ένα δραματικό φινάλε.
Οι «κίτρινοι» αν και βρέθηκαν στη διάρκεια του αγώνα να προηγούνται μέχρι και με 18 πόντους έδειξαν τάσεις αυτοκτονίας, παρ'όλα αυτά όμως στο τέλος με ψυχραιμία «απέδρασαν» με το ροζ φύλλο αγώνα.
Ο ΑΡΗΣ από την αρχή του παιχνιδιού επέβαλλε το ρυθμό του δείχνοντας μπασκετική διάθεση μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν παιχνίδι.
Όσο περνούσε η ώρα ο ΑΡΗΣ «έχτιζε» διαφορά που έφτασε στο 24' στη μέγιστη τιμή της (36-54), όμως κάπου εκεί το παιχνίδι άλλαξε δραματικά με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να... χάνουν πραγματικά τη μπάλα και τον Απόλλωνα να μειώνει σταδιακά και τελικά να προσπερνάει στο σκορ 2 λεπτά πρίν τη λήξη (73-72).
Ο ΑΡΗΣ με σερί 5 πόντων αντέδρασε διαμορφώνοντας το σκορ σε 73-78, όμως ο Απόλλωνας μείωσε στους 2 (76-78) που έμμελε να είναι και το τελικό σκορ.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΑΡΗ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ που τελείωσε το παιχνίδι με 23π. (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.
«Αχίλλειος πτέρνα» της ομάδας τα συνολικά 25 λάθη εκ των οποίων τα 12 στη τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64, 76-78

Απόλλων (Βετούλας).: Χιλ 23(3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελς 17, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 7(2),Ζαφείρης 2, Τρεπαλοβατς, Μπολντς 14(1)

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 12(1), Χαντ, Πελεκάνος 3(1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23(5), Μούρτος, Αθηναίου 13(1)