Αυτοκτονία... (63-65)

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο ΑΡΗΣ στο «Nick Galis Hall» απέναντι στον Πανιώνιο γνωρίζοντας την ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα με 63-65 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.
Οι «κίτρινοι» αν και δεν αντιμετώπισαν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κατάφεραν και «αυτοκτόνησαν» στο τέλος πετώντας στα «σκουπίδια» το πολύτιμο ροζ φύλλο.
Αν και το ξεκίνημα ήταν άσχημο (3-7), οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέκαμψαν και προηγήθηκαν στη πρώτη περίοδο με 16-11.
Η συνέχεια στη καλή απόδοση συνέχιστηκε και οι «κίτρινοι» πηγαν στα αποδυτήρια με +9 διαφορά (29-20).
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά με τον ΑΡΗ να φτάνει τη διαφορά στο +12 (37-27), όμως από 'κει και πέρα τα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση βρήκαν τον Πανιώνιο να ροκανίζει τη διαφορά αρχικά σε 39-35 και 42-40.
Τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον ΑΡΗ να βρίσκετα με το εύθραστο 74-44.
Η τελευταία περίοδος βρήκε τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (54-54, 58-58, 60-60) και με τον ΑΡΗ να μη μπορεί να ξεφεύγει.
Το 62-60 που διαμόρφωσε ο Πελεκάνος προς το τέλος έδειχνε ότι ο ΑΡΗΣ θα πάρει τη νίκη, όμως ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο κάνοντας το 62-63.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ασημακόπουλος διαμόρφωσε το 63-63 μετά από 1/2 βολές, ενώ 2,7'' πρίν τη λήξη ο Ντούβνιακ έκανε το τελικό 63-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίης 3, Χαντ 2, Πελεκάνος 4(13'), Γκίκας 7, Τσακαλέρης 2, Χαρίσης 9,
Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12, Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Αθηναίου 22(7/12δ,1/3τρ)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 12, Ντούβνιακ 20(6/9,2/5τρ), Κάρτερ 12(3/5τρ,6ρ),
Μίλμπουρν 10(7ρ), Αθανασούλας, Σκορδίλης 5, Καββαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης (0/5σ),