«Boύλιαξε» στη Κρήτη... (84-77)

Την ήττα γνώρισε ο ΑΡΗΣ στο Ρέθυμνο από τη τοπική ομάδα με 84-77 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου σε άσχημη μέρα δεν ανταποκρίθηκαν στις συνθήκες του αγώνα και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη και την αστοχία έξω τη γραμμή των 7.25 έφυγαν με σκυμμένα κεφάλια από το κλειστό του Ρεθύμνου απογοητεύοντας και τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο πλευρό τους.
Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 6-0, όμως η αντίδραση του ΑΡΗ ήταν άμμεση και με σερί 0-11 πέρασαν μπροστά στο +5.
Η πρώτη περίοδος βρήκε το Ρέθυμνο με ελαφρύ προβάδισμα ενός πόντου με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε ισορροπία.
Στη δεύτερη περίοδο η απόδοση του ΑΡΗ δεν άλλαξε μένοντας κοντά στο σκορ, όμως τα πολλά λάθη του πρώτου ημιχρόνου (11 στο σύνολο) δεν επέτρεψαν στην ομάδα να προηγηθεί με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο υπέρ των γηπεδούχων
στο +3 (46-43).
Ο ΑΡΗΣ μπήκε νωθρά στη τρίτη περίοδο, δέχτηκε ένα σερί 9-2 και από 'κει και ύστερα δε μπόρεσε σε κανένα σημείο να πλησιάσει μένοντας πίσω στο σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 9 πόντους (69-60).
Τα ψυχικά αποθέματα για τους παίκτες του ΑΡΗ φαίνεται ότι είχαν τελειώσει παρά το γεγονός ότι δυο φορές το σκορ μειώθηκε στους 5 πόντους, χωρίς όμως να υπάρχει ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα να έρθει η 2η ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 23(1), Καλλινικίδης 5(1), Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 14, Προύιτ 11(1), Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Αρμπετ, Γκάμπριελ 11(1)

Αρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5(1), Χαντ, Πελεκάνος 12(2), Γκίκας 7(1), Τσαϊρέλης, Ασημακόπουλος 12(2), Χαρίσης 9, Λαρετζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9(1), Αθηναϊου 17(1)