«Aυτοκτονία» στα Τρίκαλα... (82-76)

Μεγάλη ευκαιρία να «αποδράσει» με το διπλό έχασε ο ΑΡΗΣ γνωρίζοντας την ήττα στα Τρίκαλα από τη τοπική ομάδα στη παράταση με 82-76 (69-69κ.α) σε ένα παιχνίδι που κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε»...
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους «κίτρινους» με την άμυνα να... μπάζει από παντού και τα Τρίκαλα να στήνουν ένα μικρό πάρτι με αποτέλεσμα να προηγούνται με 15 πόντους (27-12).
Η αντίδραση ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΑΡΗ να δέχεται μόλις 4 πόντους σε 8 λεπτά και να μετατρέπει το σκορ σε 31-28 στο 18'.
Στα τελευταία λεπτά και πρίν την ανάπαυλα Έβανς και Γιούινγκ σκόραραν για τους γηπεδούχους δίνοντας στην ομάδα τους ένα «αέρα» 7 πόντων (38-31).
Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ έτρεξε, κάλυψε αρχικά τη διαφορά και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ (38-39 στο 23') και (42-46 στο 25'), όμως η συνέχεια έφερε τις ομάδες ισόπαλες με 50-50.
Τα Τρίκαλα μπήκαν πιο δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά (62-55) όμως ο ΑΡΗΣ δε παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να ξαναπροηγηθεί με 66-69 μόλις 14'' πρίν τη λήξη.
Από 'κει και πέρα ήρθε η «αυτοκτονία»...
Ο Γκρέιντζερ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ενώ ο ΑΡΗΣ δεν έκανε ποτέ φάουλ, ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων και ενώ οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει το παιχνίδι, το ταμπλό στο κλειστό των Τρικάλων έδειξε 69-69.
Η παράταση βρήκε τους γηπεδούχους πιο ψύχραιμους και με τη ψυχολογία υπερ τους φτάνοντας στη τελική επικράτηση με 82-76 και τον ΑΡΗ να φεύγει τελικά με άδεια χέρια σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε εύκολα να το πάρει...

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69κ.α, 82-76παρ.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 9, Περούνιτσιτς, Γιούιν 20, Γιαννακίδης 5(1), Πέτροβιτς 9(1), Γκρέιντζερ 21(1), Δεληγιάννης 8, Ματαλόν 5, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3(1).

AΡΗΣ (Μουρατίδης): Μποχωρίδης 7(1), Χαντ, Πελεκάνος 18(3), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 7(1), Σαρικόπουλος 13, Μούρτος 2, Αθηναίου 21(3).