Νίκη ανάσα! (73-67)

Νίκη ανάσα για τον ΑΡΗ εν όψει του τελικού της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό με τους «κίτρινους» να
επιστρέφουν στα θετικά αποτέλεσματα με την επικράτηση επί του Ρεθύμνου στο «Nick Galis Hall» με 73-67.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε ανορθόδοξα το παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό του και σε συνδυασμό με τις πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ στη πρώτη περίοδο με 1 πόντο.
Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, ο ΑΡΗΣ σοβαρεύτηκε, πήρε τη μάχη των ριμπάουντ, έκλεισε τους διαδρόμους και έβαλε το Ρέθυμνο μέσα στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 39-26 και το +13 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς μάλλον ξέχασαν τις... φανέλες στα αποδυτήρια και το 39-26 μετατράπηκε αρχικά σε 43-32 και αργότερα με σερί 0-15 του Ρεθύμνου σε 43-47 μέσα σε ψυχρολουσία.
Η περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 49-49 και την αγωνία στο κατακόρυφο με τον ΑΡΗ να δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας όπως και αναμενόταν βάσει της εξέλιξης του πήρε πραγματικό χαρακτήρα ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ.
Ο ΑΡΗΣ δύο λεπτά πρίν το φινάλε βρέθηκε να χάνει με 5 πόντους, όμως 5 συνεχόμενοι του Πελεκάνου έφεραν τα παιχνίδι στα ίσα (63-63) και λίγο αργότερα με τη ψυχραιμία του Αθηναίου στις βολές από τα κερδισμένα φάουλ οι «κίτρινοι» πήραν τη πολυπόθητη νίκη και πλέον στρέφουν τη προσοχή τους στον τελικό της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10(1), Χαντ, Πελεκάνος 10(1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12(2), Μούρτος 8, Αθηναίου 16(1)

Ρέθυμνο : Χαρτ 1, Καλλινικίδης 6(1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος , Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23, Σίννης, Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 12, Ντρτσα, Γκάμπριελ 15(2)