Νέα ήττα για τον Αυτοκράτορα... (81-74)

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την 10η φετινή του ήττα από την ΑΕΝΚ στη Κηφισιά, αποτέλεσμα που τον έφερε μόλις μια νίκη από τη γραμμή του υποβιβασμού σε μια περίοδο αγωνιστικής κρίσης μια βδομάδα πρίν από τον τελικό της Κρήτης.
Οι «κίτρινοι» από την αρχή του παιχνιδιού εγκλωβίστηκαν απέναντι στην ΑΕΝΚ και βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιο αριθμό στη πρώτη περίοδο (32-16) με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση.
Η εικόνα διορθώθηκε κάπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ βρήκε επιθετικές λύσεις, όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11 (46-35).
Στη τρίτη περίοδο και για 9 αγωνιστικά ο ΑΡΗΣ κατέρρευσε στη κυριολεξία φτάνοντας στο -19 στο 29' (58-39) και απλά στο τελευταίο λεπτό η διαφορά συμμαζεύτηκε στο -12 (60-48).
Η αντεπίθεση για τους «κίτρινους» ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά κατέβηκε στους 5 πόντους (63-58 στο 33') και στους 4 (66-62 στο 36'), όμως η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι και τον ΑΡΗ να γνωρίζει ακόμα μια ήττα...

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74
ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (2), Κρόκερ 17 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 5, Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8, Μπάρλος 7 (1)

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12, Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1)