«Αυτοκράτορας» στη Νέα Σμύρνη!

«Αυτοκράτορας» Ο ΑΡΗΣ με τα όλα του «πάτησε» τον Πανιώνιο μέσα στη Νέα Σμύρνη με 63-68 δείχνοντας χαρακτήρα
ομάδας μετά τον τελικό της ντροπής στη Κρήτη.
Οι «κίτρινοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν μια σπουδαία εκτός εδράς νίκη καί από βαθμολογικής άποψης αλλά κυρίως ψυχολογικής.
Ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά στο σκορ σε ολόκληρη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με σκληρή άμυνα περιόρισε τα ατού των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί μόλις στο +2 για τον Πανιώνιο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έτρεξε ένα σερί 11-19 αποκτώντας παρράλληλα και το προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +6 με το τέλος της περιόδου (44-50).
Οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς συνέχισαν στην ίδια απόδοση, δεν έχασαν σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου το προβάδισμα και με δύο καθοριστικά τρίποντα (αρχικά του Βεζένκοφ) και λίγο αργότερα του Αθηναίου ο ΑΡΗΣ πανηγύρισε μέσα στη Νέα Σμύρνη τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-31, 44-50, 63-68

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 10 (2/11δ,1/4τρ), Ντούβνιακ 3, Κάρτερ 16, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 10 (6ρ,5λ), Μισέλ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10, Χαντ 1, Πελεκανος 15, Γκίκας, Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 13 (2/3δ,3/5τρ,7ρ), Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 16 (2/7δ,2/6τρ)