Πάλεψε αλλά «λύγισε»... (74-71)

Ο ΑΡΗΣ έχασε «στα σημεία» στην πρεμιέρα του Eurocup. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε στην Τραπεζούντα από την Trabzonspor Medical Park με 74-71, αν και ανέτρεψε διαφορά εννέα πόντων και προσπέρασε στο σκορ στην τέταρτη περίοδο.
Οι αρκετές άστοχες βολές (14/24) στοίχισαν στην ομάδα μας.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με καλή άμυνα και τους Hagins, ΜcNeal να προκαλούν ρήγματα στην τουρκική άμυνα, γράφοντας το 10-13. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-16 για τους γηπεδούχους.

Οι Τούρκοι πήραν διαφορά έξι πόντων (22-16), αλλά ο ΑΡΗΣ με τρίποντο του White μείωσε σε 26-25. Ο Waters έδωσε λύσεις με έξι πόντους και ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά στο σκορ (34-31) και το ημίχρονο έληξε με 37-31.

Η Trabzonspor ξέφυγε με διαφορά 9 πόντων (45-36), αλλά ο ΑΡΗΣ με τους Kohen και McNeal πλησίασε στον πόντο, 50-49. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 6-0 που τους έδωσε «αέρα» έξι πόντων (55-49).

Ο ΑΡΗΣ δυνάμωσε την άμυνά του και βρήκε αιφνιδιασμούς, γράφοντας το 58-59 στο 33’. Η Trabzonspor πέρασε με 64-60 και το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 68-67 στο 39’ και με το σκορ στο 70-67 ο Cohen αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Οι Τούρκοι ήταν εύστοχοι στις βολές και κράτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71.

TRABZONSPOR: Johnson-Odom 11 (1), Sanli 9, Candan 4, Hardy 14 (2), Velickovic, Demirel 4, Kinsey 9 (1), Yildirim, Gulaslan, Stipanovic 19, Kulig 4.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 3 (3ασ., 3κλ.), Πελεκάνος 3 (1), Cupkovic, White 12 (2τρ., 9ρ.), Waters 12 (4ρ., 8ασ.), Ζάρας, Hagins 14 (7ρ.), Cohen 8 (4ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, McNeal 15.