Aυτοκρατορικό πέρασμα! (50-90)

Ο ΑΡΗΣ πέρασε εύκολα από την Τρίπολη, κερδίζοντας με 90-50 τον Αρκαδικό και πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη του στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Αυτοκράτορας ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και η αποτελεσματικότητά του απεικονίζεται τόσο στην καλή άμυνά του, όσο και στα στατιστικά του. Τελείωσε τον αγώνα με 13/16 βολές, 28/40 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 41 ριμπάουντ και 24 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε τα ηνία (6-17). White και McNeal πέτυχαν συνολικά 15 πόντους στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε στο 13-29.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο νταμπλ σκορ (24-48). Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-52 και ο ΑΡΗΣ είχε βάλει τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε την ευκαιρία να κάνει ροτέισον και να ξεκουράσει κάποιους παίκτες που επιβαρύνθηκαν από τα συνεχόμενα ντέρμπι στο ξεκίνημα της σεζόν, αλλά και αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα τραυματισμών. Ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 25 πόντων και στο τρίτο δεκάλεπτο (43-67). Στο ξεκίνημα του τέταρτου πάτησε ακόμα περισσότερο γκάζι και έφτασε τη διαφορά στους 30 πόντους (45-75). Παρά τις αλλαγές, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και έφτασαν τη διαφορά στο μάξιμουμ στο τέλος του αγώνα (50-90).

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 28-52, 43-67, 50-90.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όστρουμ 8, Μπράουν 16 (2), Νουουτίνεν 9, Μπούκερ, Κοψαυτής, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 6, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης, Σάντι 2.

ΑΡΗΣ: White 11 (2τρ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.), Waters 8 (2ρ., 2ασ.), Ζάρας 12 (2τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Hagins 18 (4ρ.), McNeal 16 (6ρ., 3ασ.), Ξανθόπουλος 2 (3ρ., 6ασ.), Πελεκάνος 4, Cupkovic 7 (1), Φλιώνης 1 (2ασ.), Cohen 5 (3ρ.), Μούρτος 6 (7ρ., 4ασ.), Σίμτσακ.